Trwają żniwa. Kombajny poszły w ruch, także na drogach publicznych. Jazda z hederem grozi wysoką karą. Czy kombajn musi mieć OC?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie zbiorów zbóż na drogach publicznych można zauważyć wiele kombajnów. Jak powinna wyglądać jazda tym pojazdem poza polem?
W trakcie zbiorów zbóż na drogach publicznych można zauważyć wiele kombajnów. Jak powinna wyglądać jazda tym pojazdem poza polem? pixabay.com/Barescar90
Trwają żniwa, na polach roi się od kombajnów. Maszyny często widoczne są też na drogach. Trzeba jednak pamiętać, że za jazdę z hederem grożą kary, dużo wyższe niż w ostatnich latach. Zdaniem rolników stawki są astronomiczne, wielu z nich do końca nie zna też przepisów określających poruszanie się po drogach publicznych. O czym powinien wiedzieć kierujący pojazdem wolnobieżnym? Kiedy właściciel dostanie mandat?

Spis treści

Jazda kombajnem. Z hederem grozi mandat, nawet kilka tysięcy złotych

Kodeks drogowy jasno określa szerokość maszyn rolniczych, które mogą uczestniczyć w ruchu - ta wymagana to 3 metry. Co ważne, kombajny nie mogą poruszać się po drogach z doczepionym hederem, czyli zespołem żniwnym. Sprzęt może być transportowany na osobnym wózku. Od lipca 2022 r. kary za brak demontażu mocno wzrosły. Wcześniej było to 500 złotych, ile mandatu płaci się dziś?

- Wobec nowego taryfikatora mandatów za przejazd taką maszyną przez drogę publiczną, Policja może nałożyć na rolnika mandat w wysokości 5000 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to maksymalna kara może wynieść 30 000 zł – informowała ubiegłego lata Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Część maszyn nie ma opcji demontażu hedera. Rolnicy chcą zmiany w przepisach

W okresie żniw wielu gospodarzy nie ma możliwości odłączenia zestawu żniwnego ze względu na warunki techniczne, co sprawia, że łamią przepisy. Wielu producentów zwraca uwagę, że musi dojechać do pól, a w trakcie przejazdu drogą publiczną, zachowują wszelką ostrożność. Prezes KRIR Witold Szmulewicz zwrócił się w zeszłoroczne wakacje do Ministerstwa Infrastruktury oraz Komendy Głównej Policji o zmianę przepisów. Dodatkowo zaapelował o stosowanie pouczeń, a nie mandatów na czas zbiorów.

Wypadki z udziałem maszyn rolniczych. Kombajn stwarza zagrożenie?

Wciąż zdarza się, że dochodzi do wypadków z udziałem kombajnów. Szczególnie inwazyjne są manewry wyprzedzania maszyn rolniczych przez samochody osobowe. O ile kierowcy osobówek narzekają, że rolnicy blokują ruch i widoczność, ci drudzy zwracają uwagę na wyrozumiałość w trakcie żniw, gdy nie każda maszyna może mieć odczepiony heder.

Długość zestawu lub jego szerokość, w znacznym stopniu utrudnia prawidłową zdolność oceny kierujących pojazdami, z którymi się mijają, lub przez które są wyprzedzane. Policjanci przypominają rolnikom, by ci sygnalizowali każdy manewr skrętu na pole i gdy wyjeżdżają z pola lub drogi gruntowej na drogę utwardzoną, informuje Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

OC na maszyny rolnicze. Które muszą mieć wykupioną polisę?

Rolnicy poruszają się maszynami rolniczymi nie tylko po polach. Zakładając, że na drodze dojdzie do wypadku, pojawia się pytanie – czy dany pojazd musi mieć ubezpieczenie? Eksperci przypominają, że ważna polisa OC obowiązuje nie tylko osobówki i ciężarówki. Ciągniki rolnicze i tzw. samoróbki mieszczą się w definicji pojazdu mechanicznego, muszą być więc rejestrowane. Kombajn, jako maszyna wolnobieżna, nie musi posiadać OC, o ile nie porusza się po publicznych drogach. W sezonie żniw dobrze więc wykupić krótkoterminowe OC, gdy planuje się nawet krótkie uczestnictwo w ruchu drogowym.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera