Spis treści
Umowa dla bezpieczeństwa żywnościowego
- Umowa dotycząca korytarza zbożowego miała wygasnąć dzisiaj. W wyniku naszych rozmów z obiema stronami zapewniliśmy sobie przedłużenie tej umowy - mówił w sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o kolejne 4 miesiące.
Negocjacje między państwami
Agencja Reutersa przypomina, że Kreml chciał przedłużyć umowę jedynie o 60 dni, podczas gdy strona ukraińska nalegała na 120 dni. Rozmowy w tym zakresie toczyły się pod okiem ONZ i Turcji. Umowę wynegocjowano w lipcu 2022 r. i odnowiono na kolejne 4 miesiące w listopadzie. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 mln zbóż z Ukrainy.
Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, zachwiała gospodarką, spowodowała również kryzys żywnościowy. Brak możliwości eksportów rolniczych przez Morze Czarne nie tylko wywołał chaos, ale wpłynął też na wzrost cen żywności. Podpisanie umowy daje poczucie stabilizacji na rynku. Warto też wspomnieć, że ułatwi to realizowanie inicjatywy „Ziarno z Ukrainy”, w ramach której Kijów do połowy 2023 roku ma wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do Afryki, do najbiedniejszych krajów świata.
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?