W okresie wakacyjnym jemy więcej wieprzowiny. Popyt rośnie, rosną też ceny w sklepach

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Zainteresowanie wieprzowiną rośnie, ale za to ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na mięso.
Zainteresowanie wieprzowiną rośnie, ale za to ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na mięso. GettyImages/Wachiwit
Impuls popytowy na wieprzowinę widoczny jest nie tylko na południu Europy, ale też w krajach części centralnej. Wakacje sprawiają, że konsumenci spożywają więcej mięsa, najczęściej w formie grillowanej. Wysokie temperatury obniżyły podaż żywca na skutek słabych przyrostów zwierząt, ale handlowcy mogą się pochwalić wzrostem sprzedaży. Jak wyglądają ceny w skupach?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju 2022 roku cena żywca wieprzowego w skupie wyniosła 6,70 zł za kilogram i była o 3,3 proc. niższa w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale była też za to o 23,5 proc. wyższa niż w 2021 roku.

Na unijnym rynku widać wzrost sprzedaży produktów wieprzowych, ale za to ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na surowiec. Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG” informuje, że rośnie też zainteresowanie europejską wieprzowiną ze strony państw azjatyckich. W rezultacie zwiększają się ceny skupu tuczników.

Ceny wieprzowiny 2022 na rynku europejskim

Według ekspertów, w notowaniach ISN, Irlandia podniosła ceny o 4 centy, Hiszpania o 2 centy, a Belgia o 1 cent za kilogram wagi ciepłej. W Danii i Francji ceny pozostały bez zmian.

Z kolei u zachodnich sąsiadów w notowaniach VEZG tuczniki w pierwszym tygodniu lipca będą skupowane w cenie 1,85 euro/kg (+5 centów) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Rynek wieprzowiny w Polsce. Jak wyglądają ceny?

Ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na wieprzowinę. W Polsce zakłady gorączkowo poszukują surowca, co niestety odbija się na cenach skupu. Średnia cena skupu w klasie E wynosi obecnie 8,60 zł/kg (+0,20) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

- Ograniczona podaż powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu żywca, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na półkach sklepowych – podsumowuje „POLPIG”.

Źródło: "POLPIG", GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro