W okresie wakacyjnym jemy więcej wieprzowiny. Popyt rośnie, rosną też ceny w sklepach

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zainteresowanie wieprzowiną rośnie, ale za to ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na mięso.
Zainteresowanie wieprzowiną rośnie, ale za to ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na mięso. GettyImages/Wachiwit
Impuls popytowy na wieprzowinę widoczny jest nie tylko na południu Europy, ale też w krajach części centralnej. Wakacje sprawiają, że konsumenci spożywają więcej mięsa, najczęściej w formie grillowanej. Wysokie temperatury obniżyły podaż żywca na skutek słabych przyrostów zwierząt, ale handlowcy mogą się pochwalić wzrostem sprzedaży. Jak wyglądają ceny w skupach?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju 2022 roku cena żywca wieprzowego w skupie wyniosła 6,70 zł za kilogram i była o 3,3 proc. niższa w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale była też za to o 23,5 proc. wyższa niż w 2021 roku.

Na unijnym rynku widać wzrost sprzedaży produktów wieprzowych, ale za to ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na surowiec. Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG” informuje, że rośnie też zainteresowanie europejską wieprzowiną ze strony państw azjatyckich. W rezultacie zwiększają się ceny skupu tuczników.

Ceny wieprzowiny 2022 na rynku europejskim

Według ekspertów, w notowaniach ISN, Irlandia podniosła ceny o 4 centy, Hiszpania o 2 centy, a Belgia o 1 cent za kilogram wagi ciepłej. W Danii i Francji ceny pozostały bez zmian.

Z kolei u zachodnich sąsiadów w notowaniach VEZG tuczniki w pierwszym tygodniu lipca będą skupowane w cenie 1,85 euro/kg (+5 centów) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Rynek wieprzowiny w Polsce. Jak wyglądają ceny?

Ubojnie mają problem z pokryciem zapotrzebowania na wieprzowinę. W Polsce zakłady gorączkowo poszukują surowca, co niestety odbija się na cenach skupu. Średnia cena skupu w klasie E wynosi obecnie 8,60 zł/kg (+0,20) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

- Ograniczona podaż powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu żywca, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na półkach sklepowych – podsumowuje „POLPIG”.

Źródło: "POLPIG", GUS

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera