Weekend z przymrozkami, możliwe opady deszczu ze śniegiem. Pogoda w kwietniu w kratkę. Czy zaszkodzi nowalijkom?

Katarzyna Zawada
Koniec kwietnia przyniesie chłodne dni. Jak chronić rośliny w okresie wegetacji?
Koniec kwietnia przyniesie chłodne dni. Jak chronić rośliny w okresie wegetacji? pixabay.com/leoleobobeo/zdjęcie ilustracyjne
Kwiecień, plecień… to się zgadza. Po fali ciepłych dni przyszedł czas na ochłodzenie. W niektórych regionach w nocy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a to nie koniec przymrozków. Jak zapowiadają synoptycy, jeszcze przez kilka dni zimowy powiew może się utrzymać.

Spis treści

Na prawdziwą wiosnę trzeba chwilę poczekać. Choć przyroda wokół zazieleniła się i wiele roślin kwitnie wcześniej niż zwykle, to pogoda spłatała figla i za oknem powróciło przedwiośnie. Najbliższy weekend nie przyniesie zmian – będzie chłodno, a noce i poranki przyniosą przymrozki.

Przymrozki w drugiej połowie kwietnia

W piątek 19 kwietnia o godz. 7 w kilku regionach kraju odnotowano temperatury na minusie. Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najchłodniej było w Zakopanem. W ciągu dnia temperatura wzrośnie maksymalnie do 11 stopni Celsjusza.

Na sobotę i niedzielę przewidziano kolejny napływ zimnego powietrza. Nocami wystąpią przymrozki, a za dnia przelotnie pojawią się opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Szczególnie w rejonach górskich może zrobić się biało.

Choć dla większości powrót chłodu jest zaskoczeniem, o tej porze roku nie jest niczym zaskakującym. Od zawsze kwiecień przynosił nie tylko ciepłe dni, ale także nagłe fale zimowej aury. Przymrozki mogą też pojawić się w maju, gdy wypadają „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”.

Przymrozki a uprawy. Jak zadbać o nowalijki w chłodne dni?

Fala ochłodzenia, która utrzyma się przez weekend i kilka dni przyszłego tygodnia, nie jest na szczęście wysoka. Temperatury nie spadną drastycznie dół, a ten stan rzeczy nie powinien uszkodzić roślin ogrodowych. Ogrodnicy i działkowcy muszą jedynie zadbać o nowalijki, te w fazie wzrostu potrzebują ochrony. Najlepiej sprawdzi się okrycie upraw warzywnych.

Najczęściej do okrycia roślin używa się juty, stroiszu lub słomy, ale najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej. Lekka tkanina ze sztucznego włókna o porowatej strukturze, przepuszczająca wodę i powietrze produkowana jest w kolorze białym i czarnym, czytamy na stronie Polskie Związku Działkowców.

Źródła: IMGW, PZD

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro