Zalane pola i łąki. Sytuacja pogarsza się nie tylko we wsi Młynarze. IMGW wydaje nowe ostrzeżenia dla kilku rejonów Polski

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego. pixabay.com/Peggychoucair, zdjęcie ilustracyjne
- Sytuacja się nie polepsza, a wręcz pogarsza. Mieszkańcy mają problem z dostaniem się do jakiejkolwiek cywilizacji - przekazał PAP w środę sołtys wsi Młynarze Adam Sykulski. Dodał, że poziom wody w zalanej miejscowości podniósł się o 15 centymetrów. Komunikat IMGW z czwartku przynosi kolejne ostrzeżenia dla kilku rejonów.

Spis treści

Nowe ostrzeżenia IMGW. Rośnie stan wód w rzekach

W środę po godzinie 11 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia hydrologiczne. Wskazuje w nich na wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych 2 st. oraz gwałtowne wzrosty stanów wody 1 st. Ostrzeżenia zostały wydane dla:

  • Wybrzeża,
  • Żuław,
  • Zalewu Wiślanego,
  • ujścia Wisły
  • oraz Bugu w woj. podlaskim.

Godzinę wcześniej IMGW przekazał wiadomość o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych 3 stopnia:

W związku ze spływem wód roztopowych na Ledze przewiduje się wzrost stanu wody, w Rajgrodzie powyżej stanu alarmowego.

Wojewoda Mazowiecki ogłosił alarm przeciwpowodziowy

Spływ wód opadowo-roztopowych przy jednocześnie utrzymujących się zjawiskach lodowych powodują wzrost stanu wody w rzekach m.in. województwa mazowieckiego.

- W związku z tym Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego oraz siedleckiego. Zarządzenie Wojewody obowiązuje od 30 stycznia 2024 r. i zostało wprowadzone w związku ze wzrostem stanu wód w regionie wodnym Bugu - przekzała 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Poza ogłoszeniami wojewody, Starosta Płocki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla gmin położonych nad Wisłą, a Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi w związku z sytuacją na rzece Pilica.

Młynarze zalane przed rzekę Bug. Pola pod wodą

Wieś Młynarze (gmina Zabrodzie na Mazowszu) mierzy się od wczoraj z problemem częściowego zalania wskutek wystąpienia wody z rzeki Bug. - Praktycznie wszystkie pola uprawne zostały zalane wodą - mówił w środę 31 stycznia sołtys wsi Adam Sykulski.

Sołtys zapytany w środę o stan sytuacji przekazał, że "poziom wody podniósł się o 15 centymetrów". Dodał również, że "mieszkańcy wsi mają problem z dostaniem się do jakiejkolwiek cywilizacji, aby móc się wydostać poza miejscowość, woda musiałaby opaść o metr" - powiedział.

Wysoki poziom wody na Bugu spowodowany jest roztopami i spiętrzającą się krą.

Jeśli chcielibyście zobaczyć dzikie rozlewiska Bugu, to jest na to idealny czas. Rzeka rozlała się na tereny zalewowe między korytem a wałami przeciwpowodziowymi. Woda przesiąka przez wały i dociera do najbliższych gospodarstw, pochłaniając pola i łąki - pisze na Instagramie Agroturystyka Latosowo.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla rzeki Bug na terenie m.in. Mazowsza.(PAP)

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Julia Szeremeta: "Oby mój sukces przyniósł pieniądze do boksu"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro