Spis treści
Bez pszczół nie ma środowiska
Pszczoły ciężko pracują na lepsze jutro dla naszej planety. Choć wiemy, jak ważna jest ich rola, wielu z nas wciąż boi się użądlenia. Warto pamiętać, że owady reagują tylko wtedy, gdy zostaną sprowokowane. Używają żądeł w ostateczności, bo to oznacza dla nich śmierć. Gdy jednak nikt im nie przeszkadza, spokojnie wykonują swoje zadania w kwiatowym ogródku.
Zanieczyszczenie środowiska, sztuczne nawozy, pestycydy i brak pożywienia to czynniki, które powodują wymieranie pszczół. Nasz los jest związany z nimi, dlatego też postarajmy się, by w ogrodach pojawiały się kwiaty, które pomogą im przetrwać – czytamy na stronie Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku.
Istnieje mnóstwo roślin miododajnych, które uwielbiają pszczoły. Jeśli zdecydujemy się stworzyć kącik przyjazny dla owadów, musimy odtąd dbać także i o nie. Co to oznacza? Nie stosujemy chemii, lecz tylko naturalne nawozy i środki ochrony roślin, a także nie wypalamy traw i łodyg. Uprawiane rośliny nie powinny też widnieć na liście gatunków inwazyjnych.
Rośliny miododajne. Posadź je w ogrodzie, a przyciągną pszczoły
Choć grupa roślin przyjaznych pszczołom nazywa się miododajnymi, same z siebie tego miodu nie produkują. Dla owadów to produkcyjni pośrednicy, pobierają z roślin nektar, pyłek lub spadź, które potem są składową miodu. Przyjazne pszczołom są kwiaty, krzewy, drzewa i zioła. Sadząc lub siejąc je w otaczającej przestrzeni, tworzymy „raj” dla zapylaczy.
Oto lista roślin, które polubią pszczoły:
Rośliny jednoroczne, cebulowe i byliny
- nagietek,
- facelia,
- kocimiętka,
- lawenda,
- wrzos,
- bratek,
- bergamotka,
- mniszek lekarski,
- łubin,
- aster,
- krwawnica pospolita,
- dalia,
- tulipan,
- aksamitka,
- słonecznik.
Zioła
- mięta,
- bazylia,
- tymianek.
Drzewa
- olcha,
- lipa,
- jabłoń
- śliwa domowa,
- wierzba,
- świerk.
Krzewy
- porzeczka czarna,
- malina właściwa,
- agrest,
- róża wielokwiatowa.