Zmiana czasu na letni coraz bliżej. Sprawdź, kiedy w 2023 wypada pierwsza zmiana czasu. Przed nami także nadejście kalendarzowej wiosny

Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Już niedługo będziemy przestawiać zegarki.
Już niedługo będziemy przestawiać zegarki. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Zmiana czasu z zimowego na letni jest wyglądana przez wszystkich miłośników promieni słonecznych i dłuższego dnia. Choć przestawienie zegarków o godzinę do przodu może być bolesne - szczególnie dla tych, którzy lubią pospać, to w dłuższej perspektywie zyskujemy efektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych. Kiedy zatem zmieniamy czas? W 2023 ta data wypada w ostatnią niedzielę marca. Tym samym już niebawem na dobre zapanuje nie tylko czas letni, ale również wiosna. Przy okazji przypominamy co musi się stać, by zmiana czasu na dobre odeszła do lamusa.

Zmiana czasu z zimowego na letni coraz bliżej

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Ta data wypada dokładnie 26 marca, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca. Przestawimy wówczas zegarki o godzinę do przodu - z godziny 2:00 na 3:00.

Plusy zmiany czasu z zimowego na letni szczególnie docenią miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu. To dzięki niej będziemy mogli dłużej cieszyć się promieniami słonecznymi.

Skąd w ogóle wzięła się potrzeba zmieniania czasu? Jest ona podyktowana m.in.:

Zmiana czasu z zimowego na letni tuż po rozpoczęciu wiosny

Przed zmianą czasu z zimowego na letni powitamy wiosnę. Przypomnijmy, że kalendarzowa wiosna rozpocznie się 21 marca 2023 roku i potrwa do 22 czerwca.

Data astronomicznej wiosny wypada w tym roku natomiast 20 marca.

Kiedy kolejna zmiana czasu w 2023?

Kolejna zmiana czasu w 2023 wypadnie w ostanią niedzielę października. Wówczas powrócimy do czasu zimowego i przestawimy zegarki o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. Ta data wypada dokładnie 29 października 2023.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

W 2017 roku pojawił się w Sejmie projekt ustawy złożony przez Polskie Stronnictwo Ludowe, by znieść w Polsce zmianę czasu. Aby tak się stało konieczne jest dyrektywa Unii Europejskiej, której póki co jeszcze nie ma.

Wszystkie kraje członkowskie musiałby mieć czas na wypracowanie stanowiska związanego z tym, jaki czas uznałyby za obowiązujący w danym kraju. Działania związane dyrektywą zostały m.in. wyhamowane przez pandemię COVID 19. Póki co nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tego projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie