Zmiana czasu na letni 2024 - w którą stronę? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jak przestawiamy zegarki

Warto wiedzieć, w którą stronę przestawiamy zegarki. W niedzielę rano będzie o godzinę później.
Warto wiedzieć, w którą stronę przestawiamy zegarki. W niedzielę rano będzie o godzinę później. pixabay.com/winterseitler
W którą stronę zmieniamy czas na koniec marca? Zmiana czasu z zimowego na letni jest wyglądana przez wszystkich miłośników promieni słonecznych i dłuższego dnia. Choć w marcu przestawienie zegarków może być bolesne - szczególnie dla tych, którzy lubią pospać, to w dłuższej perspektywie zyskujemy efektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych. Kiedy zatem zmieniamy czas w 2024 roku?

Spis treści

Zmiana czasu z zimowego na letni coraz bliżej

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami, nastąpi w ostatni weekend miesiąca. Ta data wypada dokładnie 31 marca, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca. W 2024 roku to jednocześnie Wielkanoc. Przestawimy wówczas zegarki o godzinę do przodu - z godziny 2:00 na 3:00.

Złożyło się o tyle dobrze, że w tym roku mamy dodatkowy dzień wolny (Poniedziałek Wielkanocny) na przystosowanie się do wstawania o godzinę szybciej. Oczywiście, jeśli nie musimy tego dnia od rana pracować.

Plusy zmiany czasu z zimowego na letni szczególnie docenią miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu. To dzięki niej będziemy mogli dłużej cieszyć się promieniami słonecznymi.

Skąd w ogóle wzięła się potrzeba zmieniania czasu? Jest ona podyktowana m.in.:

Zmiana czasu z zimowego na letni tuż po rozpoczęciu wiosny

Przed zmianą czasu z zimowego na letni powitamy wiosnę. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się się 21 marca i potrwa do 22 czerwca.

Kiedy kolejna zmiana czasu w 2023?

Kolejna zmiana czasu w 2024 wypadnie w ostatnią niedzielę października. Wówczas powrócimy do czasu zimowego i przestawimy zegarki o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. Ta data wypada dokładnie 29 października 2024.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

W 2017 roku pojawił się w Sejmie projekt ustawy złożony przez Polskie Stronnictwo Ludowe, by znieść w Polsce zmianę czasu. Aby tak się stało, konieczne jest dyrektywa Unii Europejskiej, której, póki co, jeszcze nie ma.

Wszystkie kraje członkowskie musiałby mieć czas na wypracowanie stanowiska związanego z tym, jaki czas uznałyby za obowiązujący w danym kraju. Działania związane dyrektywą zostały m.in. wyhamowane przez pandemię COVID 19. Póki co nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tego projektu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera