Zmiana w podatku rolnym wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Prezydent podpisał ustawę

OPRAC.: AGW
Zmiana ma polegać na umożliwieniu rolnikom przekazania 1,5 proc. podatku.
Zmiana ma polegać na umożliwieniu rolnikom przekazania 1,5 proc. podatku. unsplash/ Vincent Foret
Rolnicy będą mogli wspierać swoimi podatkami wybrany związek zawodowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, dzięki której podatnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Prezydent ustawę podpisał w poniedziałek 24 lipca 2023 r. nowelizację ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. O przygotowywanych zmianach pisaliśmy już wcześniej, wspominając, że nie wszyscy popierali projekt: Rolnik będzie mógł dofinansować wybrany związek zawodowy. Oto warunki projektu

Celem tego aktu jest umożliwienie finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego będących osobami fizycznymi, 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego - podała Kancelaria Prezydenta.

Jak 1,5 proc. podatku od rolników ma trafić do związków?

Zgodnie z nowelizacją przepisów, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika podmiotu uprawnionego.

Podmiotami uprawnionymi będą:

  • związki zawodowe rolników indywidualnych,
  • związki rewizyjne zrzeszające rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz
  • Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych

- spełniające określone w ustawie warunki.

W przypadku gdy obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (posiadaczach), organ podatkowy będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (posiadacza) - wskazała kancelaria.

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. należnego podatku, będzie składany w terminie od 1 marca do 15 listopada roku podatkowego. Będzie go można złożyć także online.

Kwotę stanowiącą 1,5 proc. podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół, organ podatkowy będzie przekazywać na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego, jednorazowo w terminie do 31 grudnia roku podatkowego, przekazała kancelaria.

Gminom będzie przysługiwać z budżetu państwa zwrot utraconych dochodów z tytułu przekazania 1,5 proc. podatku należnego na rzecz podmiotów uprawnionych. W treści ustawy zawarto przepis zobowiązujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków i trybu zwrotu utraconych dochodów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. (PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera