Działania obronne kraju a zniszczenia ziem rolnych
W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych odnośnie podjęcia działań mających na celu wypłatę odszkodowań dla rolników za zniszczenia terenów rolnych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało wyjaśnienia.
Działania wojskowe przy granicy polsko-białoruskiej rozpoczęły się w zeszłym roku w związku z presją migracyjną. Jak przypomina wojsko, początkowo wprowadzono stan wyjątkowy, po upływie terminów dwukrotnie pojawił się czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obowiązujący do dnia 30 czerwca 2022 roku.
- Powyższe ma na celu zapewnienie właściwej ochrony granicy państwowej i jej nienaruszalności, bezpieczeństwa i porządku publicznego w strefie nadgranicznej, w szczególności na obszarze bezpośrednio przyległym do granicy państwowej, a także bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe na granicy państwowej – czytamy w piśmie.
Czy rolnicy mają szansę na odszkodowanie?
Odszkodowania za wyrządzone szkody są kwestią sporną. Resort wyjaśnia, że za szkody w mieniu prywatnym w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego poszkodowani mogą dochodzić odszkodowania na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego. Z kolei w przypadku szkody na obszarze strefy nadgranicznej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przysługuje odszkodowanie według zasad prawa cywilnego.
- Należy przy tym zauważyć, że każdy przypadek dochodzenia roszczeń ma charakter indywidualny, niemniej jednak odwołanie się do zasad prawa cywilnego powoduje, iż we wspomnianych sytuacjach domagający się odszkodowania jest uprawniony do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem powszechnym na podstawie procedury przewidzianej w Kodeksie postępowania cywilnego – widnieje w wyjaśnieniu.
Z odpowiedzi dla KRIR dowiadujemy się, że w związku z nieprzedłużaniem zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, od 1 lipca 2022 roku przestanie obowiązywać czasowy zakaz przebywania w 183 obrębach ewidencyjnych na terenie województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego. Z kolei wojewoda podlaski wydał rozporządzenie, które do 15 września 2022 roku wprowadzi zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicznej na wskazanych odcinkach.
Źródło: KRiR, MSWiA

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?