Zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Rząd przyjął projekt ustawy. Zgłoszenia zdarzeń tylko online?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Według projektu przepisy wejdą w życie dopiero w 2026 roku.
Według projektu przepisy wejdą w życie dopiero w 2026 roku. GettyImages/Jevtic
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dzięki przepisom polskie prawo będzie dostosowane do wymogów unijnych ws. przenośnych chorób zwierząt. Dodatkowo system zostanie ujednolicony. Co jeszcze się zmieni?

W ramach ustawy zostaną wprowadzone nie tylko działania w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ale także rozwiązania do walki z ASF.

Identyfikacja i rejestracja zwierząt. Ustawa poszerzy zakres działań ARiMR

Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizowała zadania związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt, m.in. bydła, owiec, kóz i świń. W ramach ustawy przepisy będą kontynuowane, a dodatkowo rozpocznie się gromadzenie danych nt. innych gatunków (koniowatych) oraz pozostałych gatunków (jeleniowatych i wielbłądowatych).

Nowe systemy informatyczne. Ułatwienia dla pracowników i właścicieli zwierząt

Agencja zajmie się również identyfikacją i rejestracją tych zakładów drobiu, które obejmuje wymóg wynikający z przepisów Unii Europejskiej. Ustawa pozwoli dostosować system informatyczny do nowych zadań.

- Obejmuje to zapewnienie kompatybilności m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które są związane z ochroną zdrowia zwierząt – informuje ARiMR.

Brak paszportów dla bydła, zgłoszenia zdarzeń online. Co jeszcze zmieni ustawa?

Przyjęty przez rząd projekt zakłada rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym, określa też obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w formie online. W praktyce oznacza to, że nie będzie trzeba prowadzić księgi rejestracji lub ewidencji w postaci papierowej.

Obowiązki zostaną wprowadzone 1 stycznia 2026 roku. Dzięki temu właściciele zwierząt będą mieli czas na zapoznanie się z nowym prawem i adaptacją. ARiMR przypomina, że jeśli po tym czasie posiadacze wspomnianych wyżej gatunków nadal nie będą w stanie dokonywać zgłoszeń samodzielnie, będą mogli skorzystać z pomocy pracowników Agencji lub Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Źródło: ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie