Spis treści
Aplikacja suszowa ruszy za kilka dni
– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział szef resortu podczas czwartkowej konferencji 13 lipca.
Rolnicy już mocno nastawili się, że 20 lipca będą mogli szacować straty w uprawach z powodu suszy. Trzeba jednak pamiętać, że w zapowiedzi padło „około 20 lipca”, zatem nie musi to być w czwartek. Jak sprawdzamy 20 lipca o godzinie 7:30, w aplikacji Zgłoś suszę rolniczą nie było jeszcze możliwości wyboru 2023 roku.
Aktualnie (24 lipca) jest możliwość logowania się na potrzeby zgłaszania szkód w 2023 roku. Jednak od soboty rolnicy zgłaszają, że nie można wysłać wniosku. Na stronie aplikacji zamieszczono komunikat:
Usługa została zaktualizowana na rok 2023. Możesz już tworzyć nowe wnioski, zapisywać je i edytować. Podpisywanie i wysyłanie wniosków będzie możliwe od 20 września.
Autorzy aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą zastrzegają, że tylko posiadacz gospodarstwa może zgłosić szkodę rolniczą. Wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem zaufanym posiadacza.
Tu dostępne jest rozporządzenia określające zasady szacowania strat.
Wniosek o szacowanie przez komisję bez kalkulacji lub protokołu
Wielkopolska Izba Rolnicza zgłosiła wojewodzie wątpliwości i wystąpiła z prośbą o interpretacje rozporządzenia w zakresie szacowania strat. W odpowiedzi 19 lipca Wojewoda Wielkopolski wyjaśnia:
(…)„zgodnie z obowiązującymi przepisami Zespoły Komisji mogą przystąpić do lustracji upraw rolnych i dokonać szacowania szkód spowodowanych suszą rolniczą. Szacowanie szkód odbywa się na wniosek producenta” (…). Samorząd rolniczy dowiedział się, że komisje będą zwracały szczególną uwagę na zgodność upraw i powierzchni zgłoszonych do lustracji z wnioskiem o płatności obszarowe.
Samorząd rolniczy zwraca uwagę na kolejną część odpowiedzi, która ma bardzo praktyczny wymiar dla rolników:
W piśmie tym wojewoda także wskazuje, że rolnik nie musi do wniosku o oszacowanie suszy przez Komisje dołączać protokołu lub kalkulacji z oszacowania wygenerowanych przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”. Niemniej jednak, rolnik musi w tej aplikacji złożyć wniosek o oszacowanie. Zgodnie z informacją wojewody aplikacja powinna zacząć działać w drugiej połowie lipca.
Wielki powrót komisji suszowych
Rolnik, który odniósł straty podczas suszy, może również zgłosić chęć oszacowania szkód przez komisję. Dotyczy to sytuacji, gdzie zdaniem wnioskującego, aplikacja niedokładnie lub błędnie podliczyła straty. Komisję powołuje wojewoda, a zgłosić trzeba to tak, jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. Na podstawie odpowiedniego wniosku i raportu, aplikacja stworzy „protokół” lub kalkulację.
– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25 proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – poinformował minister.
Jakie będą stawki wsparcia?
Stawki pomocy nie są jeszcze znane, będą ogłoszone najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem terminu składania wniosków. Na oficjalne komunikaty ws. dopłat i terminu wypłat trzeba więc poczekać.
Źródło: MRiRW
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?