Co krowy mają wspólnego z przetwarzaniem danych Google czy Microsoft?

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Farmy serwerowe miałyby powstawać na wsiach i korzystać z paliwa produkowanego z obornika
Farmy serwerowe miałyby powstawać na wsiach i korzystać z paliwa produkowanego z obornika pixabay.com/MabelAmber
Branża komputerowa i hodowcy bydła mogą mieć wspólny interes. Jak podaje serwis Komputer Świat za New York Times, krowi obornik może posłużyć do zasilania olbrzymich centrów przetwarzania danych firm takich, jak Google czy Microsoft.

Krowy mogłyby zasilać serwerownie

Opublikowany raport z badań inżynierów Hewlett-Packard wskazuje na rozwiązanie, wedle którego wyposażeni w odpowiednie narzędzia hodowcy bydła mogliby dzierżawić ziemię i sprzedawać energię firmom technologicznym. Wyliczają, że taka inwestycja w systemy przetwarzania odpadów na paliwo zwróciłaby się po 2 latach.

Farmy serwerowe miałyby powstawać na wsiach i korzystać z paliwa produkowanego z obornika? Taki wniosek można wyciągnąć z raportu. W miastach coraz trudniej o duże powierzchnie pod inwestycje i tanią elektryczność.

To też może Cię zainteresować

Serwis Komputer Świat zauważa, że rozwój sieci szybszego transferu danych umożliwił firmom budowę infrastruktury z dala od większych aglomeracji przy zachowaniu błyskawicznego dostępu do informacji.

Dlatego giganci tacy jak Google, Yahoo, Amazon.com i Microsoft stanęli do szaleńczego wyścigu, szukając w Stanach Zjednoczonych terenów, gdzie jest dość ziemi i dostępnej elektryczności. W efekcie więcej centrów przetwarzania danych powstaje w stanach takich jak Washington, Texas, Iowa i Oklahoma. Jeżeli sąsiadują z farmami mlecznymi, to tym lepiej.

Ile energii mogą wytworzyć krowie odchody?

Tematem zainteresowała się Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która udostępnia informację o przeliczeniu energii, jakiej mogłoby dostarczyć bydło. Ilość odchodów wydalanych dziennie przez jedną krowę wystarczyłoby według Michaela Kanellosa, redaktora naczelnego Greentech Media, wydawnictwa i firmy badawczej, do zasilania 100-watowej żarówki.

Według kalkulacji HP, 10 tysięcy krów może „napędzać” serwerownię o mocy jednego megawata, typowej dla niewielkich centrów przetwarzania danych należących do banków.

Rozważania dotyczą amerykańskich hodowców, spójrzmy jednak na polskie liczby. Według danych z 31 sierpnia 2021 roku liczba bydła w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (ARiMR) wynosiła 6 401 120 sztuk. Obornik jest w Polsce cennych nawozem naturalnym.

Źródło: Komputer Świat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro