Jak sadzić czosnek, żeby osiągnąć obfite plony? Ostatni moment na sadzenie czosnku wiosennego

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czosnek radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i z rozmaitymi warunkami glebowymi. Jeżeli gleby są bardziej piaszczyste, czyli suche, plon będzie mniejszy.
Czosnek radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i z rozmaitymi warunkami glebowymi. Jeżeli gleby są bardziej piaszczyste, czyli suche, plon będzie mniejszy. pixabay.com/Couleur
Jeśli zastanawiasz się, jak sadzić czosnek, na jakiej głębokości i w jakim terminie, to odpowiedzi będą dwie. Poznaj wskazówki sadzenia czosnku wiosennego i ozimego. Ząbki czosnku są popularnym dodatkiem do potraw, wielu ceni jego właściwości naturalnego antybiotyku. Dlatego warto uprawiać czosnek w ogródku, a nawet na balkonie, żeby zawsze mieć pod ręką.

Spis treści

Czosnek jest dość powszechnie uprawiany w przydomowych ogródkach i na działkach, a także plantacjach rolniczych. Instytut Ogrodnictwa wskazuje, że to roślina potrzebuje słonecznego stanowiska i ciepłych gleb, przepuszczalnych, bogatych w próchnicę oraz składniki pokarmowe. Dla czosnku pH gleby powinno wynosić 6,0-7,5.

Jak sadzić czosnek i kiedy najlepiej? Ważna głębokość

Wiosną sadzimy czosnek pod koniec marca i na początku kwietnia, taki termin podpowiada Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Inne źródła wskazują, że można od początku marca. Sporo zależy od pogody w danym roku. Ważne, by gleba nieco przeschła.

  • Spulchniamy ziemię i robimy rowki, w których będziemy sadzić czosnek.
  • Główki rozdzielamy i ząbki sadzimy ostrzej zakończonym, spiczastym końcem do góry, pionowo.
  • Według różnych źródeł czosnek wiosenny (jary) sadzimy na głębokości od ok. 3 do ok. 5 cm.
Przy sadzeniu jesienią obornik daje się pod przedplon, a przy sadzeniu wiosna  dobrze rozłożony obornik przyoruje się wczesna jesienią. Obornik można
Przy sadzeniu jesienią obornik daje się pod przedplon, a przy sadzeniu wiosna dobrze rozłożony obornik przyoruje się wczesna jesienią. Obornik można zastąpić dobrym kompostem lub nawozami zielonymi. pixabay.com/zoosnow

Instytut Ogrodnictwa wskazuje: „Sadzenie wiosenne wykonuje się na głębokość 3-5 cm, możliwie wcześnie, gdy tylko można wejść w pole, najlepiej już w marcu. Doświadczenia agrotechniczne pokazały, że z wcześniejszego terminu sadzenia ząbków uzyskuje się wyższy plon czosnku”.

Jedne rekomendacje ekspertów wobec terminu sadzenia czosnku zimowego mówią, by rozpocząć w drugiej połowie września, inne, że należy sadzić ząbki od drugiej połowy października do początku listopada. Tu znów warto obserwować pogodę w danym roku.

Zbyt wczesne wysadzenie ząbków niesie ryzyko nadmiernego wzrostu i przemarznięcie zimą. Czosnek zimowy powinniśmy sadzić nieco głębiej niż wiosenny, na 5-6 cm.

Czosnek zimowy powinien być posadzony na tyle wcześnie, by ząbki miały czas na ukorzenienie się przed mrozami, na ogół ok. 6 tygodni.

Podkarpacki ODR wskazuje: „Ząbki czosnku ozimego sadzimy na głębokość 5 – 7,5 cm (bez ściółkowania, a przy za stosowaniu ściółki na 2,5 cm. Ściółkowanie stosuje się w celu utrzymania wilgotności gleby, uniknięcia nadmiernego zachwaszczenia, a w przypadku czosnku ozimego stanowi dodatkowo ochronę przed przymrozkami”.

Sadzenie czosnku - warto znać zasady dla dobrych plonów

Główki czosnku do sadzenia najlepiej rozdzielić tuż przed sadzeniem z bardzo praktycznego powodu - żeby nie przeschły. Wybieramy średnie i duże ząbki. Czosnek sadzimy w rzędach, między którymi zostawiamy przerwę 20-25 cm, odległość ząbków od siebie wystarczy, by miała ok. 7 cm.

Warto wiedzieć, że czosnek jest wytrzymały na niskie temperatury, dlatego sadzimy go zarówno wiosną, jak i późną jesienią, by zimował w gruncie.

„Wpływ temperatury na wyrastanie czosnku jest ściśle związany z wpływem światła. Tworzenie główek jest stymulowane przez długi dzień. I wysoką temperaturę, po wcześniejszym działaniu niskiej temperatury w czasie przechowywania czosnku jarego lub zimowania w polu czosnku ozimego” - podpowiada Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Czosnek radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i z rozmaitymi warunkami glebowymi. Jeżeli gleby są bardziej piaszczyste, czyli suche, plon będzie
Czosnek radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i z rozmaitymi warunkami glebowymi. Jeżeli gleby są bardziej piaszczyste, czyli suche, plon będzie mniejszy. pixabay.com/Couleur

Ważny dla przyszłego plony i dorodnych główek czosnku jest okres późnej wiosny. Warto go wtedy podlewać, ponieważ właśnie wtedy czosnek ozimy tworzy główki. Okres suszy przełoży się na mały przyrost masy główek.

Dobry przedplon dla czosnku. Czego unikać?

Jak wszystkie inne rośliny, dla uprawy czosnku nie jest obojętny przedplon. Warto uprawiać go na stanowiskach, gdzie wcześniej rosły np.:

  • groch
  • pomidor
  • marchew
  • fasola
  • wczesne ogórki
  • trawy, zboża

Te rośliny zalicza się jako dobry przedplon dla czosnku. Nie należy uprawiać czosnku po sobie, a także po innych warzywach cebulowych. Niewskazane są też rośliny porażone nicieniami lub fuzariozą.

Niezalecany przedplon dla czosnku, czyli po tych roślinach nie sadź ząbków:

  • cebula
  • czosnek
  • por
  • pietruszka
  • seler
  • bób
  • ziemniak

Jeśli zapewnimy podstawowe wymogi czosnku, wczesną jesienią możemy zabrać się na zbiór. Można go rozpocząć, gdy ponad połowa czosnku, który uprawiamy, ma załamany szczypior. Sygnałem jest także całościowe zasychanie liści.

Źródła: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Instytut Ogrodnictwa- PIB

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo