Co posiać jako poplon? Międzyplony ozime w ekoschemacie mają konkretne terminy. Oto mieszanki, które wybierają rolnicy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Gorczyca jest jedną z chętniej wybieranych roślin na poplon.
Gorczyca jest jedną z chętniej wybieranych roślin na poplon. unsplash/Vincent Keiman
Rolnicy, którzy jeszcze nie wysiali poplonu, zastanawiają się, jakie nasiona kupić i wzajemnie doradzają sobie. Nadal sporo wątpliwości budzi tegoroczna nowość, czyli ekoschematy. Wyjaśniamy, kiedy realizować międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe i z jakich grup rośliny można wysiać.

Spis treści

Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, czyli jeden z wariantów ekoschematu rolnictwo węglowe należał do najpopularniejszych wśród wybieranych przez rolników w naborze 2023. Szacowana stawki dopłaty bezpośredniej z tego ekoschematu wynosi 786 zł/ha. Jak go zrealizować?

Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe - terminy 2023/2024

W przypadku praktyki międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, na których:

  • po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplonu, lub
  • wykonano wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym.

W praktyce realizacja ekoschematu polega na:

  • dokonaniu siewu międzyplonów ozimych w terminie od 1 lipca do 1 października i utrzymaniu ich co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, przy czym po 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie albo
  • utrzymaniu wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Co posiać na poplon? Wytyczne ekochematu i rady rolników

Co teraz posiać na poplon, żeby do lutego stało na dopłaty? - zapytał rolnik na grupie w mediach społecznościowych. Koledzy po fachu pospieszyli z podpowiedziami. Podkreślają, że powinny to być rośliny wpisane we wniosku.

  • U mnie gorczyca z pszenżytem,
  • Od gorczycy, facelii, wyki, po sorgo, grykę,
  • Z uwagi na ciepłe zimy takie rośliny, które szybko przemarzają np. bobik i groch,
  • Żyto z wyką,
  • Facelia, rzepak, gorczyca,
  • To, co wpisałeś we wniosku o dopłaty,
  • U mnie pszenica z rzepakiem,
  • Słonecznik z gryka.

Wytyczne dla ekoschematu mówią o tym, że międzyplon ozimy w formie mieszanki musi być utworzony z 2 gatunków roślin z następujących grup:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

Warto również pamiętać, że na obszarze realizowanej praktyki obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony rośli. Na międzyplonach ozimych – od ich wysiewu co najmniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, natomiast w przypadku wsiewek śródplonowych – przez okres ich utrzymania.

Roślina z międzyplonu może być potem główną uprawą?

W przypadku wątpliwości przydatne mogą być interpretacje resortu rolnictwa przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 493):

  • Czy wsiewkę można wcześniej niż po 8 tygodniach zlikwidować, jeżeli planujemy zasiew rośliny następnej w okresie krótszym jak 8 tygodni od zbioru przedplonu, w którym była wsiewka? Dopuszcza się likwidację wcześniejszą wsiewki. Zgodnie z rozporządzeniem wsiewki utrzymuje się, co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy.
  • Czy w międzyplonie ozimym mogą być wysiane wyłącznie dwa gatunki roślin jarych lub roślina ozima + roślina jara? W międzyplonie można utrzymywać mieszankę roślin jarych lub mieszankę roślin jarych i ozimych.
  • Czy roślina występująca w mieszance zastosowanej jako międzyplon, może być uprawiana w plonie głównym następnego roku? Np. w międzyplonie żyto ozime i gorczyca, a w plonie głównym następnego roku gorczyca?W skład międzyplonu (utworzonego poprzez wysiew mieszanki) może wchodzić gatunek rośliny stanowiącej plon główny w roku wysiania międzyplonu.
    Jednocześnie roślina będąca składnikiem mieszanki, z której utworzony był międzyplon, może być wysiana w plonie głównym w roku kolejnym, przy czym wysiew rośliny następczej musi nastąpić w roku kolejnym po zasianiu mieszanki (międzyplon nie może stanowić uprawy w polonie głównym w kolejnym roku). Tym samym w przypadku mieszanki międzyplonu zasianej w 2023 roku składającej się z żyta ozimego i gorczycy, żyto ozime zasiane w roku 2023 nie może być rośliną w plonie głównym w roku 2024.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera