Ekoschematy 2024. O jakie praktyki można wnioskować? Nie tylko rolnictwo węglowe i dobrostan zwierząt

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nabór 2024 o dopłaty bezpośrednie jest drugim, w którym rolnicy mogą wnioskować o płatności w ramach ekoschematów. Czy tym razem będą popularniejsze? Poznaj listę dostępnych dopłat w ramach schematów, m.in. rolnictwa węglowego i sprawdź, jakie zmiany omawia ARiMR. Pojawiły się nowości związane ze słomą po rzepaku czy w zakresie dobrostanu zwierząt.

Spis treści

Rolnicy oswajają ekoschematy. Ilu skorzystało do tej pory?

Trwająca od 15 marca kampania płatności bezpośrednich jest drugą, podczas której można wnioskować o dopłaty w ramach ekoschematów. Były nowością w 2023 roku i cześć rolników zgłaszała trudności lub obawiała się zbyt skomplikowanego potwierdzania realizacji.

Kampania 2024 jest drugą, w której pojawiają się ekoschematy.
Kampania 2024 jest drugą, w której pojawiają się ekoschematy. pixabay.com/neelam279

Przypomnijmy, że w 2023 roku wnioski o płatności bezpośrednie złożyło 1,24 mln rolników, natomiast o przyznanie płatności w ramach ekoschematów obszarowych ok. 418 tys. rolników, natomiast łącznie z ekoschematem „Dobrostan zwierząt” złożonych zostało ok. 440 tys. wniosków. W ekoschematach wprowadzono kilka zmian, które mają ułatwić rolnikom zadanie.

Czy w naborze 2024 ekoschematy zyskają większą popularność i na oznaczenie ich we wniosku zdecyduje się większa liczba rolników? Jeszcze trwa wypłata pieniędzy na ekoschematy 2023.

Zaznacz ekoschematy we wniosku 2024, jeśli chcesz je realizować

Podczas wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie, który częściowo jest przygotowany dla rolnika na podstawie jego ubiegłorocznych deklaracji, trzeba pamiętać, że ekoschematy w zakładce Wniosek w sekcji płatności nie są personalizowane. Zatem nie będą automatycznie zaznaczone przez aplikację na rok 2024.

Jeśli rolnik chce ubiegać się o płatności do ekoschamatów, powinien ponownie je zaznaczyć, co jest jednoznaczne z deklaracją ich realizacji. Trzeba to zrobić w zakładce Wniosek oraz na mapie podczas deklaracji uprawy.

Lista płatności w ramach ekoschematów

Są przyznawane rolnikowi w formie płatności do:

 • obszarów z roślinami miododajnymi;
 • rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
 • integrowanej produkcji roślin;
 • biologicznej ochrony upraw;
 • retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
 • dobrostanu zwierząt

Rolnictwo węglowe obejmuje 8 praktyk

 • Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych (TUZ) z obsadą zwierząt
 • Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe
 • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem
 • Zróżnicowana struktura upraw
 • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji
 • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
 • Uproszczone systemy uprawy
 • Wymieszanie słomy z glebą

Zmiany w ekoschematach w 2024 roku

Omawiając zmiany w porównaniu z zasadami z tymi sprzed roku, ARiMR wyjaśnia w instrukcji wypełniania wniosku, na co zwrócić uwagę.

Zróżnicowana struktura upraw. Należy uwzględnić dodatkowy warunek w odniesieniu do uprawy rzepaku. Mianowicie słomę po jego zbiorze w plonie głównym należy rozdrobnić i wymieszać z glebą lub przyorać.

W związku z powyższym ma to konsekwencje w deklarowaniu innej praktyki. W ramach praktyki Zróżnicowana struktura upraw przyoranie słomy po rzepaku staje się wymogiem dla powierzchni, na których był uprawiany, dlatego konieczne jest wykluczenie powierzchni pod tą uprawą z możliwości kwalifikowania jej w ramach praktyki Wymieszania słomy z glebą.

Drugim dużym ekoschematem, przy którym zatrzymuje się ARiMR, omawiając zmiany, jest Dobrostan zwierząt. Dodano nowe praktyki:

 • Utrzymywanie zgodnie z wymogami systemu QAFP dla Dobrostanu loch, Dobrostanu tuczników, Dobrostanu kurcząt brojlerów, Dobrostanu indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa
 • ­Utrzymywanie zgodnie z wymogami systemu QMP dla Dobrostanu krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach, Dobrostanu krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostanu opasów

W 2024 roku umożliwia się również wskazanie utrzymywania ogierów w budynkach przy realizacji ekoschematu Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym. Dodano dwie opcje:

 • ­wszystkie konie,
 • ­wszystkie konie poza ogierami.

Obowiązkowe szkolenie w Dobrostanie zwierząt od 2024 roku

Ponadto w 2024 roku dodano obowiązkowy załącznik Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Dotyczy ograniczenia stosowania antybiotyków w chowie zwierząt. Załącznik składa się w przypadku realizacji dowolnej praktyki lub wariantu w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.

Płatności dobrostanowe obejmują: lochy, tuczniki, krowy mleczne, krowy mamki, opasy, owce, kury nioski, kurczęta brpjlery, indyki, konie i kozy.

Od tego roku rolnik, który ubiega się o przyznanie płatności dobrostanowej za realizację praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w ramach wszystkich wariantów ekoschematu Dobrostan zwierząt, ma obowiązek odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Musi to zrobić w terminie do 14 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera