Czy w drugiej połowie lutego 2023 można już nawozić pola azotem? Gdzie to sprawdzić? Podpowie nowe narzędzie dla rolników od IMGW

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czy można nawozić w lutym? Podpowiedzieć ma nowe narzędzie IMGW.
Czy można nawozić w lutym? Podpowiedzieć ma nowe narzędzie IMGW. pixabay.com, AGW
Zmieniły się zasady określania terminów nawożenia z wykorzystaniem nawozów naturalnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił nowe narzędzie dla rolników w istniejącym już serwisie agrometeo. Pojawiło się kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. System już działa, a rolnicy mogą na bieżąco sprawdzać, czy na terenie ich powiatu już można jechać na pole z nawozem.

Gdzie sprawdzić termin nawożenia na stronie IMGW?

Pod adresem agrometeo.imgw.pl w okienko wpisujemy nazwę interesującej nas miejscowości i dostajemy prognozę na najbliższe dni. Są tu wskazania nie tylko temperatury, kierunku wiatru, ciśnienia i zachmurzenia. Dla rolnika szczególnie cenne mogą być takie parametry, jak wysokość opadów czy temperatura gleby na głębokości 6, 18, 54 i 162 cm.

Pojawiło się też kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. To tu codziennie sprawdzisz, czy można nawozić.

Nowość dla rolników od IMGW powie, czy można nawozić wcześniej

W serwisie agrometeo.imgw.pl Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił 8 lutego 2023 r. nowego narzędzia dla rolników. W zakładce „Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia” publikowane są informacje dla powiatów o przekroczeniu kryterium temperaturowego dla rozpoczęcia wcześniejszego nawożenia.

Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdej doby, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura na 95 proc. powierzchni danego powiatu przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C, wyjaśnia Instytut na swojej stronie.

Co konkretnie znajdziemy w nowej wersji serwisu? Dostępną są mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C.

Mapy i tabele będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 roku, i przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.

IMGW zastrzega, że informuje jedynie o osiągnięciu wskazanych wyżej progów średniej dobowej temperatury.

Instytut nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów i nie jest odpowiedzialny za skutki wykorzystania wyżej wymienionych informacji. Przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów. Warunki rolniczego wykorzystania nawozów określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera