Czy w drugiej połowie lutego 2023 można już nawozić pola azotem? Gdzie to sprawdzić? Podpowie nowe narzędzie dla rolników od IMGW

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czy można nawozić w lutym? Podpowiedzieć ma nowe narzędzie IMGW.
Czy można nawozić w lutym? Podpowiedzieć ma nowe narzędzie IMGW. pixabay.com, AGW
Zmieniły się zasady określania terminów nawożenia z wykorzystaniem nawozów naturalnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił nowe narzędzie dla rolników w istniejącym już serwisie agrometeo. Pojawiło się kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. System już działa, a rolnicy mogą na bieżąco sprawdzać, czy na terenie ich powiatu już można jechać na pole z nawozem.

Gdzie sprawdzić termin nawożenia na stronie IMGW?

Pod adresem agrometeo.imgw.pl w okienko wpisujemy nazwę interesującej nas miejscowości i dostajemy prognozę na najbliższe dni. Są tu wskazania nie tylko temperatury, kierunku wiatru, ciśnienia i zachmurzenia. Dla rolnika szczególnie cenne mogą być takie parametry, jak wysokość opadów czy temperatura gleby na głębokości 6, 18, 54 i 162 cm.

Pojawiło się też kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. To tu codziennie sprawdzisz, czy można nawozić.

Nowość dla rolników od IMGW powie, czy można nawozić wcześniej

W serwisie agrometeo.imgw.pl Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił 8 lutego 2023 r. nowego narzędzia dla rolników. W zakładce „Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia” publikowane są informacje dla powiatów o przekroczeniu kryterium temperaturowego dla rozpoczęcia wcześniejszego nawożenia.

Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdej doby, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura na 95 proc. powierzchni danego powiatu przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C, wyjaśnia Instytut na swojej stronie.

Co konkretnie znajdziemy w nowej wersji serwisu? Dostępną są mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C.

Mapy i tabele będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 roku, i przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.

IMGW zastrzega, że informuje jedynie o osiągnięciu wskazanych wyżej progów średniej dobowej temperatury.

Instytut nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów i nie jest odpowiedzialny za skutki wykorzystania wyżej wymienionych informacji. Przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów. Warunki rolniczego wykorzystania nawozów określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie