Spis treści
Pogoda i warunki, jakie przynosi, ma szczególne znaczenie dla rolników, sadowników czy działkowców, którym pozwala zacząć prace i przewidywać zbiory, wdrażać plany. Zbyt wczesne przebłyski wiosny mogą stanowić duże zagrożenie dla przyrody. Już mijający luty był wyjątkowo ciepły, co odczuła przyroda i np. leszczyna zaczęła wcześniej okres kwitnienia.
Kiedy oficjalnie zaczyna się wiosna?
Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny 2024? Odpowiedzi jest kilka
Pory roku dzieli się ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest średnia dobowa temperatura, innym położenie słońca wobec Równika czy fazy rozwoju roślin. Są i te stałe, jak kalendarzowe pory roku.
20 marca 2023 - początek astronomicznej wiosny. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się, gdy dochodzi do zrównania długości dnia i nocy (równonoc wiosenna).
21 marca 2023 - początek kalendarzowej wiosny.
Wiosna meteorologiczna zaczyna się już 1 marca i trwa do końca maja. Kwitnienie niektórych gatunków roślin wyznacza jeszcze wiosnę fenologiczną. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia po okresie zimowego uśpienia.
Jak wyróżniamy pory roku? Jest kilka podziałów
Wyżej wymieniliśmy daty, przyjrzyjmy się kryterium, z których wynikają.
Na początek termiczne pory roku. Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydziela się je poprzez kryterium średniej dobowej temperatury powietrza. Termiczna wiosna i jesień występuje wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 5-15°C.
Następny niech będzie w naszym przeglądzie podział na metrologiczne pory roku. Konkretny moment w kalendarzu wyznaczyli meteorolodzy i klimatolodzy, żeby móc porównywać okresów o takiej samej długości i do obliczania danych statystycznych. W tym podziale wiosna trwa od 1 marca do 31 maja.
Aby dowiedzieć się, skąd astronomiczne pory roku, powinniśmy spojrzeć na niebo. Wyznaczane są przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem (równonoc jesienna albo wiosenna) albo zwrotnikami (przesilenie letnie lub zimowe). Wiosna zaczyna się 20 marca (rzadziej 21 marca), gdy przypada równonoc wiosenna.
Na koniec fenologiczne pory roku, według których mamy aż 3 etapy wiosny. Jak podaje IMGW, podział opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju, wykorzystuje się również kryterium zachowania zwierząt (pora godów, zapadanie w sen zimowy i in.):
- początek wiosny – początek topnienia śniegu; kwitnienie: leszczyna, wierzba iwa, przylaszczka.
- wczesna wiosna – kwitnienie: mniszek lekarski, czeremcha zwyczajna; pojawienie się liści: kasztanowiec zwyczajny, brzoza brodawkowata.
- pełnia wiosny – zazielenienie się lasu liściastego; kwitnienie: kasztanowiec zwyczajny, bez.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?