Czy w listopadzie można jeszcze nawozić? W wyjątkowych sytuacjach owszem. Oto terminy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W jakich przypadkach termin stosowania nawozów może zostać wydłużony?
W jakich przypadkach termin stosowania nawozów może zostać wydłużony? pixabay.com/Mirko_Fabian
Jesień to nie tylko czas zbiorów, prac ogrodowych, to także moment nawożenia. Zgodnie z programem azotanowym obowiązują graniczne terminy używania. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze stosowanie nawozów z azotem. Resort rolnictwa wyjaśnił wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Kiedy więc można nawozić? Jak oceniać warunki pogodowe?

Spis treści

W związku z zapytaniami dotyczącymi terminów jesiennego stosowania nawozów przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych, informowało niedawno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oto terminy stosowania nawozów

To, kiedy można używać poszczególnych nawozów, określa program azotanowy. Według rozporządzenia graniczne terminy to:

  • Dla nawozów naturalnych stałych, tj. obornika (mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, czyli słomą, trocinami lub korą) oraz pomiotu ptasiego, na gruntach ornych: 31 października; na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich i trwałych: 30 listopada.
  • Dla nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych, tj. gnojowicy (mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody) oraz gnojówki (odciek z obornika), na gruntach ornych: 20 października, w niektórych gminach 15 lub 25 października; na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz trwałych: 31 października.

Więcej czasu na użycie nawozów z azotem. W listopadzie to możliwe

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów z azotem na gruntach ornych w późniejszym terminie. Resort przypomina jednak, że nie dotyczy to nawożenia upraw pod osłonami i upraw kontenerowych.

Na to, czy jesienny termin może ulec zmianie, mają wpływ:

  • niekorzystne warunki pogodowe,
  • zakładanie uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach.

W przypadku pogody, np. nadmiernego uwilgotnienia gleby bądź suszy termin graniczny to 30 listopada, rolnik sam określa, czy ma potrzebę stosowania nawozu w terminie późniejszym niż ustalony 31 października.

Nie można również nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem, czytamy w komunikacie.

Ministerstwo przypomina też, że w uprawach zakładanych jesienią termin graniczny stosowania nawozów to koniec jesieni. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach nie może przekroczyć 30 kg N/ha. Warto też szczegółowo dokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, jego rodzaj oraz termin siewu.

Źródło: MRiRW

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera