Spis treści
Kto może ubiegać się o wsparcie?
ARiMR wyjaśniła w komunikacie, że podmiot ubiegający się o wsparcie powinien prowadzić działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury i jako armator statku rybackiego mieć specjalne zezwolenie połowowe wydane na 2022 r. na:
- Zalew Szczeciński,
- Zalew Kamieński lub
- jezioro Dąbie,
upoważniające do wykonywania rybołówstwa komercyjnego na tym obszarze lub być uprawnionym do rybactwa w zakresie prowadzenia chowu lub hodowli ryb lub połowów na wodach Odry i jej kanałach.
Podmiot taki musi również legitymować się dwoma numerami identyfikacyjnymi – nadanym w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, a także nadanym przez powiatowego lekarza weterynarii w trybie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Na jakie wsparcie mogą liczyć wnioskodawcy?
Jak podano, wysokość pomocy w przypadku armatorów wynosi 7 tys. 700 zł za 1 GT (pojemność brutto) statku rybackiego.
Natomiast jeśli chodzi o podmioty uprawnione do rybactwa, jest ona równa kwocie utraconych przychodów z tytułu wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury w okresie od 1 sierpnia do 15 września 2022 r.
Dokumenty od rybaków przyjmują właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy oddziały regionalne ARiMR.
Badane są próbki Odry w wielu miejscach
Badania próbek z Odry prowadzone są przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Próbki z Odry, jej dopływów, starorzeczy oraz Kanału Gliwickiego pobierane są w ramach monitoringu interwencyjnego w 28 punktach na całej długości rzeki.
- Pobieramy próbki, minimum raz w tygodniu, na oznaczenia fizykochemiczne, takie jak odczyn pH, przewodność elektrolityczna, nasycenie tlenem czy temperatura oraz próbki na oznaczenie złotej algi i inne oznaczenia fizykochemiczne – powiedział Jakub Wawrzków, kierownik Pracowni Terenowej Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ oddział we Wrocławiu.
Lidia Czerwińska kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. Jakości Wód Powierzchniowych GIOŚ podkreśliła, że częstotliwość poboru próbek zmienia się w zależności od stopnia zagrożenia. Dodała, że zagrożenie związane z występowanie złotej algi w Odrze zmienia się.
- Aktualnie sytuacja w Odrze jest stabilna. Ubiegłotygodniowe badania wykazały odchylenia w dwóch punktach - Zbiornik Czernica oraz punkt w Januszkowicach na Opolszczyźnie. Przy czym są to punkty w starorzeczach, a nie w samej rzece – powiedziała Czerwińska.
W ramach monitoringu Odry działa też, pilotażowo, automatyczna sonda pomiaru całodobowego na stopniu wodnym w Malczycach. Podobne sondy zamontowane są przy Zbiorniku Racibórz oraz w Chałupkach (Śląskie). Mariusz Przybylski, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska, powiedział, że dzięki sondzie monitoring Odry prowadzony jest w sposób ciągły. Działa od marca tego roku.
Próbki pobierane z Odry trafiają m.in. do wrocławskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. Ośrodek przyjmuje próbki z 9 punktów pomiarowych na Odrze i jej starorzeczach. To m.in. zalewy Prężyce, Czernica, Bajkał, Łacha Jelcz i punkt koło Śluzy Osobowice.
- Na podstawie badań, które wykonywaliśmy w ubiegłym roku od lipca do grudnia, zostały opracowane procedury pozwalające określić badania, które są najbardziej reprezentatywne i dają możliwość ocenienia niebezpieczeństwa pojawienia się złotej algi – wyjaśniła Wiesława Olech, kierownik wrocławskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.
Dodała, że wytypowano osiem różnych badań, które mogą określić niebezpieczeństwo namnożenia się złotej algi. - To pomiary w terenie i pięć oznaczeń, a więc temperatura wody, przewodność, tlen rozpuszczony, nasycenie tlenem i odczyny pH oraz badania fizykochemiczne wykonywane w laboratorium – to oznaczenia mówiące o stopniu zasolenia wody, czy oznaczenie mówiące o stopniu zanieczyszczenia wody związkami organicznymi – mówiła Olech.
Źródło:
Konferencja ministra Telusa w Skierniewicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?