Dopłaty do sprzedanych zbóż. Ilu rolników dostało obiecane pieniądze? ARiMR: Tempo realizacji tej pomocy jest duże

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
O pomoc mogli się ubiegać m.in. producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin. Sprzedaż ziarna musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
O pomoc mogli się ubiegać m.in. producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin. Sprzedaż ziarna musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR. unsplash/ Peter Kleinau
Aktualnie ARiMR realizuje wypłaty pomocy do zbóż w 2 z 3 naborów dotyczących ziarna. Ilu rolników dostało już dodatkowe pieniądze za sprzedaną pszenicę, kukurydzę lub grykę? Nabory pomocowe do pszenicy, kukurydzy, rzepaku czy jęczmienia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie, jednak najwięcej wniosków producenci rolni przekazali w sprawie nawozów.

Spis treści

Realizacja pierwszej tury wypłat m.in. do pszenicy kończy się, drugą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeszcze realizuje.

Trwają wypłaty pomocy do zbóż. Ilu rolników już dostało pieniądze?

Najbardziej zaawansowane są wypłaty dla rolników, którzy do 14 kwietnia 2023 r. sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę. Do 1 września ARiMR przelała 710,95 mln zł. Pieniądze dostało ponad 65,5 tys. rolników, wnioski złożyło 69,38 tys. gospodarzy.

Ta pula pomocy dotyczy okresu sprzedaży między 1 grudnia 2022 r. a 14 kwietnia 2023 r. Wypłaty trwają od 21 czerwca.

Trwa również realizacja dopłat do pszenicy i gryki sprzedanej między 15 kwietnia a 15 lipca 2023. W tym naborze ponad 117,5 tys. rolników złożyło wnioski.

ARiMR zapewnia: Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokładają wszelkich starań, by wnioski, a tych złożono ponad 117,5 tys., były jak najszybciej rozpatrywane, a pieniądze niezwłocznie wypłacane. Tempo realizacji tej pomocy jest duże.

Na potwierdzenie tego tempa, ARiMR podaje, że nabór zakończył się w poniedziałek 31 lipca, a już w piątek 4 sierpnia rozpoczęły się wypłaty. Do 12 września 101 tys. rolników otrzymało 1,87 mld zł. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni (31 sierpnia, 1 i 4 września) na konta 34,32 tys. producentów trafiło ponad 612 mln zł.

Agencja przypomina, że pomoc ta pochodzi z budżetu krajowego. Pada również zapewnienie: Pula środków na ten cel wynosi 2 mld zł. Jeżeli okaże się, że nie będzie wystarczająca, zostanie zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymali wsparcie.

Kwoty pomocy do pszenicy i gryki

Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie. Stawki dofinansowania to:

  • 2 200 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 r.;
  • 3 025 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 maja a 15 lipca 2023 r.;
  • 875 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach lubelskim i podkarpackim;
  • 805 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 700 zł/ha – w przypadku upraw położonych w pozostałych województwach.

Ile wniosków o dopłaty do innych zbóż i rzepaku oraz nawozów?

Na realizację pomocy czekają jeszcze rolnicy, którzy do 31 lipca mogli składać wnioski dotyczące sprzedanego żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych oraz rzepaku i rzepiku. O takie wsparcie ubiega się w ARiMR 131,6 tys. rolników.

Tego samego dnia zakończył się nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do zakupionych nawozów mineralnych. O to wsparcie wystąpiło blisko 350 tys. rolników. 11 września ARiMR rozpoczęła wypłaty tego wsparcia. Tu sprawdzisz: Ilu rolników dostało już pieniądze za nawozy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera