Stawki dopłat do sprzedanego zboża. Sprawdź przelicznik ARiMR m.in. dla pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, rzepaku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sprzedaż musiała nastąpić między 1 grudnia 2022 r. a 15 lipca 2023 r. (w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku) albo między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. (w przypadku kukurydzy).
Sprzedaż musiała nastąpić między 1 grudnia 2022 r. a 15 lipca 2023 r. (w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku) albo między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. (w przypadku kukurydzy). pixabay.com/jurajko
Już kilka tygodni temu minął czas na sprzedaż ziarna m.in. rzepaku, pszenżyta, jęczmienia czy kukurydzy, do którego zapowiedziano dopłatę. Jeszcze do końca lipca rolnicy mogli składać wnioski z odpowiednimi fakturami. Jak ARiMR będzie liczyła stawki pomocy? Wpływ na wysokość dopłaty ma województwo, z którego wnioskujemy i przelicznik plonu w podziale na 2 grupy ziaren. Poznaj szczegóły.

Spis treści

Po wydłużeniu terminu rolnicy mogli sprzedawać do 15 lipca 2023 r. kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała wnioski do 31 lipca wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR. Transakcja musi zostać udokumentowana fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR. Ile wyniesie stawka dopłaty do zbóż?

Dopłaty do zboża i rzepaku. Jak będą liczone kwoty pomocy?

Maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, wynosi 300 ha. Warunkiem jest również złożony w poprzednim roku wniosek o przyznanie płatności na rok 2022, w którym deklarowali wymienione wyżej uprawy.

Trwa głosowanie...

Jakich zbiorów spodziewasz się podczas żniw 2023?

ARiMR tak wyjaśnia sposób liczenia pomocy: Wysokość pomocy, którą można otrzymać, w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku, nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej oraz iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika 4,5; 3,5 lub 7.

 • 4,5 (dla jęczmienia lub pszenżyta) lub
 • 3,5 (dla żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku),
 • 7 (dla kukurydzy)

Wsparcie w przypadku kukurydzy nie może być wyższe od iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc krajową, oraz iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT dołączonych do wniosku i przelicznika 7.

Kierownik biura powiatowego ARiMR wydaje decyzję w sprawie przyznania pomocy w terminie do 15 września 2023 r. Pieniądze będą wypłacane na numer konta wskazany we wniosku o wpis do ewidencji producentów.

Suma powierzchni upraw zbóż, oleistych i kukurydzy nie może być większa niż 300 ha pomniejszonych o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub małżonkowi rolnika przyznano pomoc krajową, z wyłączeniem powierzchni upraw kukurydzy, do której rolnikowi lub małżonkowi rolnika przyznano pomoc krajową.

Stawki pomocy do zbóż są zróżnicowane między województwami

W województwie lubelskim lub podkarpackim:

 • 1750 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku,
 • 1125 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta,
 • 875 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych.

W województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim:

 • 1610 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku,
 • 1035 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta,
 • 805 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych.

W pozostałych województwach:

 • 1400 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku,
 • 900 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta,
 • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych.

Pszenica i gryka — stawki pomocy i współczynnik plonu

W przypadku pszenicy i gryki rząd również zapowiedział przedłużenie czasu na sprzedaż ziarna do 15 lipca i termin składania wniosków do 31 lipca, jednak ta część pomocy wymaga jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Do 25 lipca rolnicy złożyli 111 tys. wniosków. Jak ma być liczona pomoc?

Tak, jak w przypadku wyżej omówionych zbóż, tak i tu wysokość wsparcia jest zróżnicowana. ARiMR tłumaczy, że w przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie. Stawki dofinansowania mają wynieść:

 • 2 200 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 r.,
 • 3 025 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 maja a 15 lipca 2023 r.,
 • 875 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach lubelskim i podkarpackim,
 • 805 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim,
 • 700 zł/ha – w przypadku upraw położonych w pozostałych województwach.

Pomoc nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r. (jednak nie więcej niż 300 ha); przy czym powierzchnia ta będzie pomniejszona o tę, do której rolnik otrzymał wsparcie w ramach wcześniejszego naboru wniosków, który zakończył się 30 czerwca, a także iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw. Powierzchnię tę oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika

 • 5,5 (w przypadku pszenicy),
 • 1,6 (w przypadku gryki).

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piter Gabryś
Kiedy zaczną wypłaty tym co żyto sprzedali ? I dlatego niema dopłat do zbóż teraz do wszystkiego co sprzedają rolnicy a nie tylko ci co mieli jęczmień załapali się na dopłaty! Bardzo niesprawiedliwe to jest!!!