Drzewka owocowe starych odmian zasadź dla pokoleń

Lucyna Talaśka-Klich
Agata Wodzień
Krótkonóżka Królewska, Książę Albrecht Pruski albo Cesarz Wilhelm wydadzą smaczne owoce

Posadziłem w przydomowym ogrodzie kilka drzewek odmian, które pamiętam z dzieciństwa - mówi pan Karol, mieszkaniec podbydgoskiej wsi. - Znajomi dziwili się, że zamiast modnie przycinanych iglaków zdecydowałem się na drzewka owocowe, które jesienią zrzucają liście. Ale gdy po kilku latach Ananas Berżenicki wydał pierwsze owoce, to zmienili zdanie. Smak tych jabłek jest niepowtarzalny. A mam jeszcze Papierówkę, Malinową Oberlandzką  i Kosztelę, które jeszcze nie weszły w okres owocowania. 

 

Prezent dla wnuków
Pan Karol zdaje sobie sprawę, że na niektóre owoce będzie musiał poczekać jeszcze przez kilka lat. - To nic, takie drzewa sadzi się dla kilku pokoleń - dodaje. - Jarosław Pająkowski powtarza, że najlepszy sadek, który sadził dziadek - mówi Justyna Ziemniewska z Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły, która w  Grucznie, koło Świecia, prowadzi punkt sprzedaży drzewek starych odmian. Każde z nich kosztuje 25 zł, a za te  pieniądze towarzystwo prowadzi szkółki drzewek. 

Jarosław Pająkowski to dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, który  pod koniec lat 90-tych minionego wieku wraz z grupą pasjonatów rozpoczynał w okolicznych sadach inwentaryzację i rozmnażanie starych odmiany jabłoni z okolic Świecia i Chełmna. 

Dziś w Grucznie można kupić jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i wiśnie -  wszystkie starych odmian. 

Starsi pamiętają ten smak
- Największym powodzeniem wśród kupujących cieszą się jabłonie (Malinowa Oberlandzka, Papierówka i Kosztela), grusze (Klapsa i Dobra Szara) i śliwy (Węgierki) - mówi Justyna Ziemniewska. - Te drzewka kupują głównie osoby w starszym wieku, które pamiętają smak tych owoców z dzieciństwa.  

Trudno zapomnieć np. słodko-winny smak Ananasa Berżenickiego.  Niestety późno wchodzi w owocowanie, ale jest wytrzymały na mróz i mało podatny na choroby. Wyśmienicie smakuje także Kosztela.  Miąższ tych owoców jest żółtawy, zwięzły, soczysty i  bardzo słodki . TPDW podaje, że to polska odmiana pochodząca prawdopodobnie z XVII wieku. Drzewka są wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby i - co ważne - rzadko atakowane przez szkodniki.

Malinowa Oberlandzka  to odmiana znana w Polsce od XIX w. Miąższ owoców biały lub zielonkawobiały z różowym zabarwieniem, o malinowym posmaku.  Drzewa wcześnie wchodzą w owocowanie, obficie plonują co drugi rok. 

Z kolei jabłonie o owocach z czerwonym rumieńcem to m.in. Cesarz Wilhelm i Krótkonóżka Królewska  i Książę Albert Pruski. Drzewa tej ostatniej odmiany rosną niezbyt silnie.Z kolei Dobra Szara to grusza, która rośnie silnie, ale późno wchodzi w owocowanie (w 5. – 6. roku po posadzeniu), dając bardzo obfite plony co drugi rok.

- Drzewa na podkładkach Antonówki wyrastają na wyższe - mówi Justyna Ziemniewska. - Kto ma mało miejsca w  ogrodzie może wybrać drzewka na innych podkładach. One będą mniejsze i szybciej wejdą w owocowanie. 

Sprzedaż w Grucznie powinna rozpocząć się w połowie marca, choć wiele zależy od pogody. Więcej na stronie Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drzewka owocowe starych odmian zasadź dla pokoleń - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro