Dziki w woj. podlaskim? Według leśników prawie ich nie ma

Redakcja
Według zaleceń Głównego Lekarza Weterynarii, by ASF się nie rozprzestrzeniał na jeden kmkw. nie powinno przypadać więcej dzików niż 0,5szt.
Według zaleceń Głównego Lekarza Weterynarii, by ASF się nie rozprzestrzeniał na jeden kmkw. nie powinno przypadać więcej dzików niż 0,5szt. Anatol Chomicz
Tak wynika z inwentaryzacji dzików prowadzonej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Potwierdziły się wcześniejsze spostrzeżenia leśników, dzików jest coraz mniej – czytamy na stronie internetowej RDLP. W granicach RDLP (obejmuje także część terenów należących do woj. warmińsko-mazurskiego) jest średnio 0,3 szt/kmkw. W granicach województwa podlaskiego jest jeszcze mniej, bo 0,2 szt/kmkw. RDLP przypomina, że wg. zaleceń Głównego Lekarza Weterynarii ten współczynnik nie powinien przekraczać śr. 0,5szt/kmkw.

Nie zaobserwowano dzików w trakcie inwentaryzacji w nadleśnictwach: Białowieża i Nowogród.

 

Najniższe zagęszczenie dzików (0,0 – 0,2 szt/kmkw.) odnotowano  na terenie Nadleśnictwa Łomża i Białowieża oraz nadleśnictw z obszaru Puszczy Knyszyńskiej: Krynek, Supraśla, Czarnej Białostockiej, Walił i Żedni.

Są jednak obszary gdzie dziki widać.Ponad 600 szt. dzików naliczono na powierzchni objętej inwentaryzacją w nadleśnictwach: Rudka i Olecko. Zagęszczenie dzików na poziomie 0,5szt/kmkw wykazano w nadleśnictwach: Ełk, Głęboki Bród, Maskulińskie, Olecko i Szczebra. Najwyższe, zagęszczenie dzików, tj. 07szt/km2 jest w Nadleśnictwie Gołdap.

 

W większości nadleśnictw inwentaryzację przeprowadzono metodą pędzeń próbnych oraz w oparciu o obserwację. Inwentaryzacja zakładała, że wystarczy policzyć zwierzęta na powierzchni odpowiadającej 10 proc. całego nadleśnictwa, by mieć obraz tego, ile jest ich na danym terenie. Całkowity obszar inwentaryzacji w RDLP w Białymstoku objął powierzchnię 661 408, 3 ha.

Wyniki inwentaryzacji – wiedza o liczebności i zagęszczeniu dzików - będą wykorzystywane w działaniach podejmowanych szczególnie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, koncentrującego się na terenie woj. podlaskiego. 

To również ważna informacja w kontekście rosnącej liczby zgłaszanych szkód w uprawach rolniczych.

Źródło: RDLP w Białymstoku, opr. (koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziki w woj. podlaskim? Według leśników prawie ich nie ma - Gazeta Współczesna