Spis treści
Idzie lato, idzie guniak czerwczyk. Czym różni się od chrabąszcza majowego?
Początek lata to idealna pora dla guniaka czerwczyka. Przypomina chrabąszcza majowego, ale rozmiarami różni się od niego, jest mniejszy. Powłoka ma ubarwienie brązowe, z domieszką żółci, wierzch zdobią też małe włoski.
W ubiegłym roku w lipcu mówiło się o inwazji guniaka. O ile niewidoczne na pierwszy rzut oka larwy niezmiennie żerowały w ziemi, o tyle dorosłe osobniki przyciągnęły uwagę społeczeństwa. Wielu narzekało, że chrząszcze wplątują się we włosy lub wpadają do buzi w czasie jazdy na rowerze. Masowy lot obserwowano wtedy z opóźnieniem, na początku lipca, zazwyczaj jednak widać osobniki w czerwcu.
Gdzie występuje guniak czerwczyk? Lubi żerować na roślinach
Guniaki są roślinożerne, więc można je spotkać na polach, łąkach i w parkach. Nie są szkodliwe dla człowieka, ale już ich pędraki znacznie dewastują uprawy. Podobnie jak larwy chrabąszcza majowego żywią się korzeniami i hamują wzrost wielu roślin. Po przepoczwarzeniu się lubią żerować na liściach.
Zwalczanie chrząszczy i pędraków. Nie są szkodliwe dla człowieka
Nie ma konkretnych polecanych metod zwalczania guniaka w wersji dorosłej. Niektórzy ogrodnicy próbują pozbyć się chrząszczy z drzew, strącając je w porze nocnej.
- Chrząszcze guniaka czerwczyka, chrząszcza majowego lub opuchlaki należy strząsać, zbierać i wynosić daleko poza obręb działki lub głęboko zakopać – takie zalecenia jeszcze kilka lat temu wystosował Polski Związek Działkowców.
Najczęściej jednak walczy się z pędrakami. Można próbować przekopać ziemię lub zawczasu odpowiednio nawadniać i nawozić glebę.
Zobacz, jak prezentuje się guniak czerwczyk:
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?