Zakaz podlewania ogródków. Gminy boją się, że zabraknie wody do picia! IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
4 lipca wydano nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Dotyczą one odcinka Wisły od ujścia Kamiennej aż do Zbiornika we Włocławku.
4 lipca wydano nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Dotyczą one odcinka Wisły od ujścia Kamiennej aż do Zbiornika we Włocławku.
W czasie suszy nie podlewaj ogródka wodą z wodociągu, aby inni mieli co pić – apeluje o oszczędzanie wody m.in. gmina Góra Kalwaria. Miasto i gmina Nowa Słupia czy gmina Domaradz wręcz zakazują podlewania. To nie jedyne samorządy, które z takimi prośbami lub zakazami już od wiosny zwracają się do mieszkańców. Susza sprawia, że zasoby wody pitnej są jeszcze bardziej ograniczone, a w rurach spada ciśnienie. Pojawiający się w czasie burz deszcz sytuację poprawia w niewielkim stopniu. W lipcu 2022 musimy mierzyć się z suszą hydrologiczną, ostrzega IMGW.

Problem powraca co roku - susza. Nawet jeśli padł wyczekiwany deszcz i odrobinę poprawił sytuację spragnionych upraw rolniczych czy obszarów leśnych, to na krótko. Rolnicy mówią, że zeschnięta ziemia nie zdąży wchłonąć wody, zanim ta spłynie. Niski stan wody w rzekach sprawia, że gminy z niepokojem patrzą na jej zużycie z sieci wodociągowych, korzystających z takich ujęć.

Gminy zakazują podlewania ogródków i napełniania basenów

Nowa Słupia (Świętokrzyskie) zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów z wodociągu gminnego wprowadziła 20 maja i będzie on utrzymany do odwołania. Samorząd przypominam o zakazie również kilka dni temu, pod koniec czerwca 2022 r. „Informujemy, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody”.

Zakaz wprowadzono na podstawie art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dz. U. z 2020, poz. 2028 ze zm.) ze względu na występującą bezdeszczową pogodę oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i duże pobory wody.

Zakaz podlewania wodą z sieci wodociągowej dotyczy:

  • trawników,
  • sadów,
  • ogródków,
  • mycia samochodów
  • napełniania basenów, oczek wodnych.

„Osoby nieprzestrzegające wyżej wymienionego zakazu będą pociągane do odpowiedzialności karno – administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia”, ostrzegają władze Nowej Słupi. Jednocześnie gmina zapowiada, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody i bardzo prosi o jej oszczędzanie.

Przykładowo jednorazowe zużycie wody:

  • Mycie samochodu to ok. 50 -100 litrów wody.
  • Napełnienie dużego basenu ogrodowego – to. ok. 10.000 litrów wody – 10 m3.
  • Podlewanie trawnika czy ogródka to od 5 do 20 litrów wody na 1 m2.
  • Przy powierzchni ogródka 100 m2 ( 10 m x 10 m) zużywamy zatem od 500 do 2000 litrów wody.

W gminie Choceń (Kujawsko-Pomorskie) zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych, terenów zielonych na terenie gminy Choceń od 14 maja 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. w godzinach od 16:00 do 22:00. „Kto narusza zakaz, o którym mowa w § 1, podlega karze grzywny do 5 000 zł na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń (Dz.U z 2021 poz. 2008)”, czytamy w zarządzeniu wójta.

Gmina Domaradz (Podkarpackie) komunikowała 29 czerwca 2022: „Ze względu na występującą bezdeszczową pogodę oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i duże pobory wody obowiązuje do odwołania zakaz podlewania wodą z sieci wodociągowej trawników, sadów, ogródków, mycia samochodów oraz napełniania basenów, oczek wodnych na terenie Gminy Domaradz wodą z wodociągu gminnego”.

Góra Kalwaria (Mazowieckie) to kolejna z gmin, która już w maju 2022 r. apelowała do mieszkańców, by oszczędnie gospodarowali wodą. „W ostatnich dniach nasiliły się sygnały od mieszkańców wyższych kondygnacji bloków w mieście o braku wody w kranach w godzinach wieczornych. Dzieje się tak pomimo pracy czynnych stacji wodociągowych na wysokich obrotach”.

Apelujemy o niepodlewanie ogródków przydomowych wodą z sieci wodociągowej w okresie suszy hydrologicznej i wysokich temperatur. Kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 21°C, urządzenia pomiarowe Zakładu Gospodarki Komunalnej wskazują na znaczące wzrosty zużycia wody na terenie całej gminy.
Służby eksploatacyjne w ostatnim czasie zwiększyły ciśnienie wody tłoczonej do sieci. Obecnie układy pompowe pracują z maksymalną wydajnością, bezpieczną dla sieci wodociągowej i urządzeń AGD w Państwa domach. Tym niemniej, duże zapotrzebowanie na wodę w godzinach wieczornych, kiedy rozbiory wody są największe, może skutkować obniżonym ciśnieniem szczególnie na wyższych kondygnacjach budynków
.

Gminy proszą mieszkańców o ograniczenie poboru wody i używanie jej wyłącznie do celów socjalno-bytowych. „Szczególnie prosimy o zaprzestanie podlewania ogródków oraz mycia samochodów w czasie największego zapotrzebowania na wodę, tj. w godz. 16:00-22:00”.

Susza 2022. Ta hydrologiczna zameldowała się w Polsce już w maju

4 lipca wydano nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, z którą mamy do czynienia już od maja. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczą one odcinka Wisły od ujścia Kamiennej aż do Zbiornika we Włocławku. W raporcie z kolejnego dnia (5.07.2022) IMGW informuje, że Sytuacja hydrologiczna w ostatniej dobie była bez większych zmian.

Na rzekach dominował przebieg wyrównany z lekką tendencją spadkową. Większych wzrostów należy spodziewać się w nadchodzącej dobie.

Stan wody w Wiśle na stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary 4 lipca o godzinie 10:00 wynosił zaledwie 34 centymetry. Przypomnijmy, że stan ostrzegawczy to 600 cm, a absolutne minimum w danych IMGW to 26 cm (pomiary z końca sierpnia 2015 i powtórzone w 2018 roku).

IMGW wskazuje, że maj 2022 przypomina maj 2020 roku, kiedy początek wiosny był już bardzo suchy. „W tym roku od połowy maja zaczynamy obserwować gwałtowny wzrost stacji z niskim przepływem, poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia, a to oznacza suszę hydrologiczną już w maju”.

IMGW pokazuje porównanie poziomu stanów wody w maju 2021 i 2022:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.