Problem powraca co roku - susza. Pod koniec ubiegłego tygodnia spadł wyczekiwany deszcz i odrobinę poprawił sytuację spragnionych upraw rolniczych czy obszarów leśnych.
Susza 2022. Ta hydrologiczna zameldowała się w Polsce już w maju
"Opady te nie wpłynęły w żadnym stopniu na sytuację hydrologiczną oraz delikatnie poprawiły wilgotność gleby w warstwie wierzchniej", komentuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zagrożenie pożarowe (na chwilę?) spadło, jednak wciąż na znacznym obszarze Polski jest wysokie. Pokazuje to Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW:
IMGW wskazuje, że maj 2022 przypomina maj 2020, kiedy początek wiosny był już bardzo suchy. "W tym roku od połowy maja zaczynamy obserwować gwałtowny wzrost stacji z niskim przepływem, poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia, a to oznacza suszę hydrologiczną już w maju".
IMGW pokazuje porównanie poziomu stanów wody w maju 2021 i 2022:
Instytut wydał ostrzeżenie dla województwa lubuskiego, zlewni Czerna Wielka: "W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach w zlewni Czernej Wielkiej, zlewnia Iny i Płoni , zlewnia Warty i Noteci, zlewnia Kanału Mosińskiego - spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ".
Gminy zakazują podlewania ogródków i napełniania basenów
Nowa Słupia (Świętokrzyskie) zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów z wodociągu gminnego wprowadziła 20 maja i będzie on utrzymany do odwołania.