Ile płacą za dojenie krów i zbiór warzyw? Przyjmę do pracy w gospodarstwie rolnym, czyli oferty pracy u rolników

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Praca w rolnictwie to nie tylko ta sezonowa przy zbiorach. W większych gospodarstwach pomoc jest potrzebna przez cały rok.
Praca w rolnictwie to nie tylko ta sezonowa przy zbiorach. W większych gospodarstwach pomoc jest potrzebna przez cały rok. unsplash.com/ Bermix Studio
Duże gospodarstwo czy to powierzchniowo, czy pod względem liczby utrzymywanych zwierząt, potrzebuje wsparcia. Rolnicy szukają pomocników do pracy. Do objęcia jest m.in. posada dojarza, opiekuna zwierząt, operatora maszyn rolniczych czy zbieracza owoców i warzyw. Poznaj stawki oferowane wiosną 2024 r. przez rolników.

Spis treści

Duże gospodarstwo jest jak firma i to nie jednoosobowa działalność. Przy dużej skali działalności rolniczej potrzeba rąk do pracy. Zajęcie jest wymagające, czasem trzeba dojechać albo korzystać z zakwaterowania u gospodarza. Ze strony potencjalnych pracowników rosną oczekiwania płacowe. Chętnych jest niewielu, a tych z doświadczeniem i zaangażowanych jak na lekarstwo.

Jakie zarobki za pracę w gospodarstwie rolnym są w stanie zaproponować rolnicy? Sprawdzamy ogłoszenia wiosną 2024 roku.

Praca przy zbiorze i sortowaniu warzyw i owoców

Na początek Centralna Baza Ofert Pracy, czy zbiór ogłoszeń z urzędów pracy. Jest tu kilka ogłoszeń na stanowisko pomocnik rolnika. Poniżej przykłady, po które sięgnęliśmy 25 marca 2024.

Łódzkie, powiat łęczycki, praca od kwietnia przy uprawach warzywniczych, stawka 27,70 zł/godz. brutto. Za liście obowiązków:

 • przygotowanie warzyw do sprzedaży,
 • sortowanie warzyw przy pomocy sortownika,
 • ustawianie parametrów sortownika,
 • zbiór warzyw.
Najpopularniejsze prace sezonowe polegają na zbiorze i sortowaniu warzyw i owoców.
Najpopularniejsze prace sezonowe polegają na zbiorze i sortowaniu warzyw i owoców. pixabay.com/snappetysima
 • Mazowieckie, powiat grójecki. Praca w gospodarstwie sadowniczym, na liście zadań prace pielęgnacyjne, porządkowe, zbiór owoców, sortowanie owoców. Praca od maja, wynagrodzenie miesięczne brutto od 4 242 zł.
 • Lubelskie, powiat lubartowski. Zbiór rabarbaru, truskawek, ogórków, malin, plewienie, obieranie cebuli, stawka godzinowa od 27,70 zł/brutto. Praca od początku kwietnia.
 • Mazowieckie, powiat płoński. Cięcie drzew i krzewów, zbiór owoców, transport owoców z pola do przechowalni, od początku czerwca, od 27,70 zł brutto.godz.
 • Mazowieckie, powiat garwoliński. Praca przy zbiorach warzyw w polu oraz pakowanie, bindowanie palet, etykietowanie gotowych palet. Zajęcie od kwietnia, stawka od 4 242 zł brutto.

W wymaganiach pjawia się odporność na ciepło, dobra kondycja fizyczna. Poza tym mile widziana jest znajomość języków na podstawowym poziomie, np. nepalski lub wietnamski, ponieważ etykiety w tych językach trafią na skrzynie. Zbiory trafią na eksport.

Praca dla dojarza krów z zakwaterowaniem

Wynagrodzenie podane w ogłoszeniach w urzędach pracy to najczęściej najniższa krajowa stawka godzinowa lub miesięczna. Wyższe płace pojawiają się w prywatnych ogłoszeniach na popularnych portalach.

Praca dojarza z obsługą bydła w województwie łódzkim w rubryce wynagrodzenie ma wpisaną kwotę 3,5-6,5 tys. zł. Autor zastrzega, że stawka jest uzależniona od umiejętności i zaangażowania pracownika. Z góry zaznacza, że nie jest zainteresowany współpracą z osobami z problemem alkoholowym. Pracownik może dostać zakwaterowanie, a gospodarze są skłonni przyjąć do pracy parę. Zatem praca z mieszkaniem w pakiecie.

Doświadczony dojarz jest na wagę złota. Od pracowników rolnicy oczekują m.in. sumienności, punktualności, zaangażowania.
Doświadczony dojarz jest na wagę złota. Od pracowników rolnicy oczekują m.in. sumienności, punktualności, zaangażowania. pixabay.com/Ehrecke

Warunkiem przyjęcia do pracy jest umiejętność udoju krów mlecznych oraz obsługi ładowarki, doświadczenie na podobnym stanowisku. Zakres obowiązków:

 • udój,
 • ścielenie i usuwanie obornika,
 • sporadycznie prace polowe,
 • pomoc przy pracach gospodarskich.

Przechodzimy do kolejnego przykładu, z województwa mazowieckiego. Pracownik do pomocy w gospodarstwie sadowniczym jest potrzebny na część etatu. Praca polega na wykonywaniu zabiegów agrotechnicznych z ciągnika, do tego przygotowywanie i podawanie nawozów. Stawka wynosi 25 zł/h netto.

Operator maszyn rolniczych to jedno z zajęć, do których duże gospodarstwa rolne szukają pomocników.
Operator maszyn rolniczych to jedno z zajęć, do których duże gospodarstwa rolne szukają pomocników. pixabay.com/Ehrecke

Następne ogłoszenie w Mazowieckiego. Rolnik poszukuje pracownika do rodzinnego gospodarstwa rolnego. Nie jest to praca sezonowa a stałe zajęcie. Kandydat powinien mieć przynajmniej minimalne doświadczenie pracy w rolnictwie i co ważne - brak poważnych nałogów.

Do obowiązków będzie należało pojenie cieląt, ścielenie, zapewnianie paszy bydłu, prace porządkowe oraz sezonowa pomoc przy niektórych pracach. Pracownik może liczyć na zakwaterowanie z własną łazienką i kuchnią, wyżywienie oraz oczywiście wynagrodzenie.

Wielkopolskie i praca w gospodarstwie rolnym z wynagrodzeniem 5-6 tys. zł brutto miesięcznie. W zakresie obowiązków znajdzie się pomoc przy oprzęcie bydła mleczno-opasowego, koszenie trawy i prace porządkowe, a także mieszanie pasz. To nie koniec. Na liście zadań wymieniono obsługę maszyn rolniczych i wiążące się z nimi prace polowe.

Rolnik oczekuje uczciwości, sumienności, punktualności pracownika i chęci do pracy. Tu także pomocnik może liczyć na zakwaterowanie. Do dyspozycji będzie miał kawalerkę i wyżywienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera