Spis treści
Ziemia w naszych przydomowych ogrodach albo na działce już rozmarzła i nieco obeschła, choć miejscami wciąż jest mocno nasiąknięta, zwłąszcza gdy powracają częste na początku 2024 roku opady. Gdy jednak warunki pogodowe pozwalają, to czy można już siać warzywa?
Jakie warzywa siejemy w marcu do gruntu?
Gdy ziemia nieco się ogrzeje, można przystąpić do przygotowania i wykonania siewu oraz sadzenia warzyw mało wrażliwych na chłody po wzejściu, wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza w zaleceniach gospodarskich na marzec. Praktycy podpowiadają, by nasion nie należy siać zbyt głęboko, zbyt gęsto i w miejscach zacienionych. To utrudni im kiełkowanie i wzrost. Wymienia tu kilka gatunków, które znajdziesz w galerii.
Przed siewem powinniśmy również zapoznać się z zaleceniami producenta, które zawarł na opakowaniu m.in. w zakresie głębokości siewu, optymalnego terminu czy przewidywanego zbioru.
Na liście warzyw, które można posiać lub posadzić już w marcu, warto wymienić:
- cebule dymkę
- wczesnej odmiany marchwi
- wczesne odmiany grochu
- rzodkiewkę
- jarmuż
- pietruszkę wczesnych odmian
- koper ogrodowy.
Warto posadzone wczesną wiosną w polu rozsady i wczesne zasiewy przykryć włókniną lub folią perforowaną. Dlaczego warto to zrobić?
Płaskie przykrycie zagonów jest bardzo proste, a przynosi wiele pożytku: wczesne przyjmowanie się rozsad, przyspieszone i wyrównane wschody roślin, ochrona przed szkodnikami, takimi jak: pchełki, śmietki, ptaki, oraz przyspieszenie zbiorów, wymienia Wielkopolska Izba Rolnicza.
Te warzywa wysiej w marcu, ale w pomieszczeniu
Wysialiśmy np. rzodkiewkę i wczesne odmiany marchwi, a potem koniec pracy? Nic z tych rzeczy, ponieważ marzec to okres wysiewów i pielęgnacji rozsad w pomieszczeniach:
- warzyw kapustnych,
- porów, selerów,
- cebuli,
- sałaty.
W drugiej połowie marca rozpoczynamy również przygotowanie rozsady pomidorów i papryki, które są roślinami ciepłolubnymi. Mogą rosnąć np. na chłodnym parapecie do maja, kiedy już będą wysadzane do gruntu.
Zakłada się już niskie tunele foliowe, okrywając wysiane lub wysadzone warzywa, oraz nieogrzewane wysokie tunele, w których może być posadzona rozsada sałaty lub wysiane nasiona rzodkiewki, sałaty, kopru, marchwi, pietruszki, szpinaku na przyspieszony zbiór.