Już ponad 31 tys. osób dostaje ten nowy dodatek z KRUS do emerytury. Kto w 2024 roku może złożyć wniosek o świadczenie?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ci, którzy szefowali sołectwom przez minimum 2 kadencje, mogą teraz liczyć na dodatek do emerytury.
Ci, którzy szefowali sołectwom przez minimum 2 kadencje, mogą teraz liczyć na dodatek do emerytury. pixabay.com
Co miesiąc można dostać dodatkowo 300 złotych d emerytury. Niezależnie od tego, czy emeryt lub emerytka świadczenie dostaje z KRUS, czy ZUS, dodatek dla sołtysów wypłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wcześniej jednak trzeba złożyć wniosek i udowodnić, że było się sołtysem. Sprawdziliśmy, ile osób w Polsce korzysta z dodatku i dostaje pieniądze. Przypominamy też, kto ma prawo do świadczenia.

Spis treści

W grudniu 2023 roku świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa otrzymało grono 31 224 osób, łącznie na ich konta trafiło poza emeryturą ponad 9,5 mln zł. Od ponad 7 miesięcy w Polsce funkcjonuje nowy dodatek do emerytury. Wciąż można składać wnioski.

Kto może dostać dodatek dla sołtysa do emerytury?

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa jest nowym dodatkiem do emerytury, o który można wnioskować od 1 lipca 2023 roku. Dodatkowe pieniądze (300 zł co miesiąc) mogą dostać osoby, które:

  • pełniły funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
  • uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Co ważne, przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

Nowy dodatek do emerytury KRUS. Ile wniosków?

— Do 28 sierpnia 2023 r. wpłynęło 32 160 wniosków o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa i wydanych zostało 26 451 decyzji przyznających to świadczenie — przekazała nam wówczas Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS. - W trakcie rozpatrywania pozostało jeszcze 3 884 wnioski i osoby te mogą uzyskać prawo do świadczenia.

— W ocenie Kasy osoby zainteresowane uzyskaniem ww. świadczenia złożyły już stosowne wnioski. Obecnie na bieżąco z wnioskami występować będą osoby kończące wiek emerytalny lub drugą kadencję pełnienia funkcji sołtysa — dodaje rzeczniczka KRUS.

Jak potwierdzić, że było się sołtysem lub sołtyską?

Wniosek o przyznanie dodatku powinien trafić do najbliższej placówki KRUS wraz z zaświadczeniem, które potwierdzi, że dana osoba pełniła rolę sołtysa.

Zaświadczenie ma być wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa i potwierdzać okres pełnienia tej funkcji. Konieczne jest również oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Nie zawsze wójt lub burmistrz mają dane, potwierdzające okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa, wówczas wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji.

W takiej sytuacji postanowienie to należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia. Jak wobec tego udowodnić, że było się sołtysem/sołtyską?

W przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje nie mniej niż 8 lat zaświadczenie będzie mogło być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu, potwierdzonym pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Decyzja w sprawie o przyznanie świadczenia będzie wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o jego przyznanie.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera