Spis treści
Zbliża się sezon na polskie szparagi. Pierwsze pojawiają się na lokalnych bazarkach i w sklepach pod koniec kwietnia. Ich cena jest wtedy najwyższa, ale z biegiem czasu spada. Najlepszy czas na zakup szparagów to maj i czerwiec, kiedy są one najtańsze, a niektórzy twierdzą, że najsmaczniejsze.
Szparagi można gotować w wodzie lub na parze, grillować, piec oraz dusić na maśle. „Przed obróbką termiczną należy pamiętać o obraniu białych szparagów ze skórki. Zielone szparagi nie wymagają obierania”, podpowiada Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Te zielone lub białe przysmaki można uprawiać samodzielnie.
Uprawa szparagów - sekrety obfitych zbiorów
Szparagi w uprawie rolniczej sadzi się w długich rzędach, usypuje wały. Trzeba wyorać bruzdy, najlepiej specjalnym pługiem, który stworzy bruzd w kształcie dużego radła. Jeśli chcesz mieć szparagi na działce, również możesz stworzyć kopczyki spłaszczone u góry.
Ważne jest to, jakie stanowisko wybierzemy. Teren powinien być płaski albo o lekkim skłonie południowym. Zagłębienia terenu nie będą sprzyjające. Szparagarnie w Polsce zakłada się najczęściej przy użyciu rocznych karp.
Takie sadzonki umieszczamy na dnie bruzdy. Głębokość jest uzależniona od rodzaju szparagów:
- 15–20 cm zielone szparagi
- 20–25 bielone szparagi.
„Głębokość sadzenia mierzy się od wierzchołków pąków do stałej powierzchni gleby. Sadzenie na właściwą głębokość powoduje wcześniejsze i wyższe plony niż przy sadzeniu głębszym. Zbyt płytkie sadzenie prowadzi natomiast do uzyskiwania cieńszych wypustek i łatwiejszego przewracania się pędów latem”,
piszą autorzy Metodyki integrowanej produkcji szparaga (2020) wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Według ekspertów pielęgnowanie założonej plantacji i doprowadzenie jej do plonowania zajmuje 2 lata. Plonowanie trwa ok. 10 lat.
„Dla zapewnienia ciągłości produkcji należy na 3-4 lata przed likwidacją istniejącej szparagarni przystąpić do jej powiększenia lub założenia nowej plantacji. Należy zachować co najmniej 10-letni okres przerwy w lokalizacji szparagarni na tym samym stanowisku”.
Płodozmian. Po jakich roślinach nie sadzić szparagów?
Tak, jak w przypadku innych warzyw, trzeba uważnie wybierać miejsce, na którym chcemy uprawiać szparagi. Nie powinno się sadzić szparagów w miejscu, na którym już rosły. Mogłyby zostać porażone przez grzyby odglebowe (np. Fusarium). Przedplonem dla szparagów nie powinna być również:
W uprawach rolniczych dobrym przedplonem są zboża albo ziemniaki.
Własne szparagi - uprawa i pielęgnacja. Praktyczne wskazówki
Wybierając stanowisko dla szparagów, trzeba uwzględnić, że to rośliny, które potrzebują dużo światła. Co jeszcze warto mieć na uwadze?
Szczególnie w 2 pierwszych latach od posadzenia szparagów powinniśmy szczególnie dbać o ich podlewanie. Susza jest dotkliwa dla roślin z początkowo słabym systemie korzeniowym.
„W przypadku suszy plony w pierwszym roku zbiorów mogą być niskie. Najbardziej szkodliwe są niedobory opadów w lipcu i sierpniu, kiedy pędy szparagów rosną najsilniej. Nadmierne opady mogą też być niekiedy szkodliwe, ponieważ powodują wyłamywanie pędów lub ich pokładanie się i następnie porażenie przez choroby”.
- Gleba dla szparagów powinna być przepuszczalna, przewiewna i szybko nagrzewająca się wiosną.
- Najlepsza będzie gleba V lub IV klasy bonitacyjnej.
- Zalecany odczyn gleby obojętny, w granicach pH 6,0 do 7,0.
Kiedy sadzić szparagi?
Wchodzimy w okres optymalnego terminu na sadzenie szparagów. Najczęściej praktykuje się sadzenie w pierwszej lub drugiej dekadzie kwietnia. Jeśli rok jest ciepły, to nawet nieco wcześniej, w marcu.
Im późniejszy termin, tym większe ryzyko niedoboru wody w glebie, a tym samym gorsze przyjmowanie się karp. Najwłaściwiej jest je sadzić zaraz po otrzymaniu sadzonek albo wykopaniu z rozsadnika. Najważniejsze, by między dostawą a sadzeniem karpy nie wyschły lub nie przemarzły.
Można użyć 8–12-tygodniową rozsadę szparagów, wyprodukowaną w pojemnikach pod osłonami. Korzyść polega na możliwość użycia podłoża wolnego od patogenów odglebowych.
Rozsadę szparagów można sadzić także latem, karpy tylko wiosną. Rośliny są jednak bardziej wrażliwe na suszę, zachwaszczenie, choroby i szkodniki.
Dlaczego warto podjąć trud uprawy szparagów i potem je jeść? Są cennym źródłem witamin, makro- i mikroelementów. Bogate w białko, niskokaloryczne, zawierają błonnik pokarmy. „Spożywanie ich przynosi wiele korzyści – suma zawartych w nich składników odżywczych jest nawet pięciokrotnie wyższa niż w innych warzywach. Z tego powodu szparag nazywany jest królem warzyw - podaje KPODR
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródła: Metodyka integrowanej produkcji szparaga (2020), Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa; Szparag – król warzyw, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?