Nazwa metody Miyawaki pochodzi od jej twórcy, Akiry Miyawaki, japońskiego botanika i ekologa roślin, który szczególnie interesuje się fitosocjologią, czyli wzajemnym oddziaływaniem gatunków roślin w społecznościach. Miyawaki opracował nowy sposób sadzenia lasów, a wczesne próby terenowe wykazały nadzieję, że ta metoda może radykalnie przyspieszyć wzrost lasu i zaowocować stabilnym i zróżnicowanym ekosystemem leśnym. Od tego czasu lasy Miyawaki zostały z powodzeniem obsadzone w ponad 3000 miejscach na całym świecie.
Podstawową zasadą metody Miyawaki jest wykorzystanie gatunków drzew, które naturalnie występują na danym obszarze i które współpracują ze sobą, tworząc zróżnicowaną, wielowarstwową społeczność leśną.
„Lasy Miyawaki to lasy, które posadzić można na powierzchni nawet zaledwie 200m2. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie przebadanej wcześniej laboratoryjnie gleby, dobranie rodzimych gatunków drzew i krzewów (pomiędzy 20-40 gatunków) oraz posadzenie ich gęsto, 3-4 sadzonki na m2. Ważne jest stworzenie czterech warstw lasu” – wyjaśnia Agnieszka Tarouquella-Levitan, prezeska Fundacji Perspektywa.