Spis treści
Musztarda od lat króluje na stołach, nie tylko w Polsce
Musztarda od lat zapewnia sobie podium kuchennych dodatków do dań. Podobnie jak majonez, wykorzystuje się ją do wielu kluczowych świątecznych potraw. Sprawdzi się jednak o każdej porze roku – wiosną jako element kanapki ze świeżymi warzywami, latem jako dip do grillowanego mięsa, jesienią do farszów na krokiety z grzybami, a zimą do bożonarodzeniowych śledzi.
Kluczem do intensywności musztardy jest wybór ziaren gorczycy. O tym, jak wiele mogą one wnieść do kuchni, wiedzieli już starożytni Rzymianie. Zimny miał, wzbogacony innymi składnikami, dodawano np. do mięs. Według klasycznych przepisów łączy się nasiona z octem, przyprawami, czasem miodem.
Sarepska czy stołowa?
O tym, czy musztarda będzie słodka, czy ostra, decyduje przede wszystkim gatunek gorczycy, ale nie bez znaczenia są dodatki. Dijon, poprzez użycie białego wina, będzie pikantna i wyrazista, stołowa charakteryzuje się jasną barwą i lekkością smaku, francuska opiera się o ocet winny i gorczycę użytą w całości, zaś rosyjska „wypala” kubki smakowe poprzez użycie czarnych nasion. W musztardowym menu można też znaleźć musztardy: sarepską, kremską i bawarską.
Właściwości gorczycy. Spożycie wyjdzie nam na zdrowie
Co ciekawe, nie tylko smak przemawia na korzyść wyrobu z gorczycy, ma wiele właściwości zdrowotnych. Gorczyca jako roślina kapustowata wpływa na trawienie, potencję, działa przeciwbakteryjnie i reguluje ciśnienie krwi. Po otwarciu słoik z musztardą przechowujemy w lodówce, jednak warto wiedzieć, że gdy na wierzchu pojawi się pleśń lub przybiera ona dziwną konsystencję, lepiej jest jej nie spożywać, uległa zepsuciu.
Jak zrobić domową musztardę krok po kroku?
Bazą do przygotowania prawdziwej musztardy bez ulepszaczy są nasiona gorczycy. Uciera się je lub mieli, a następnie zaparza, aby nabrały objętości. Kolejnym etapem jest łączenie z resztą składników, czyli octem, wodą i wybranymi przyprawami.