Na wycinkę tych drzew nie trzeba mieć zezwolenia. Które okazy trzeba zgłosić do gminy?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Urząd może zażądać od ciebie opłaty za usunięcie drzewa, jeżeli w ciągu 5 lat od wizyty urzędnika wystąpisz o pozwolenie na budowę – która będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej – na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo.
Urząd może zażądać od ciebie opłaty za usunięcie drzewa, jeżeli w ciągu 5 lat od wizyty urzędnika wystąpisz o pozwolenie na budowę – która będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej – na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo. pixabay.com
Wierzba złamana przez wichurę, stara jabłoń, a może topola albo kasztanowiec, które rosną w obejściu, można wyciąć, czy potrzebna jest zgoda urzędu? Jeśli planujesz porządki w ogrodzie czy na terenie siedliska, upewnij się, czy aby na pewno możesz wyciąć dane drzewo lub krzew. Zaglądamy do przepisów i sprawdzamy, jakich drzew wycinki nie trzeba zgłaszać, a które wymagają zgłoszenia lub specjalnego zezwolenia.

Spis treści

Wycinka drzew jest regulowana przepisami o ochronie przyrody czy rozporządzeniami ministra środowiska. W niektórych przypadkach, zanim piła lub siekiera pójdzie w ruch, potrzebne będzie zgłoszenia lub zezwolenie, czasem specjalne.

Zgłoszenia w urzędzie miasta lub gminy może dokonać właściciel nieruchomości, który jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej lub prowadzi działalność gospodarczą, ale wycinka nie ma z nią związku – wynika na przykład ze zmiany aranżacji przydomowego ogródka, wyjaśnia rządowy serwis gov.pl.

Osobne wytyczne dotyczące zezwolenia opracowano dla przedsiębiorców, spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych.

Jakie drzewa można wycinać bez zgłoszenia ani zezwolenia?

Serwis rządowy zamieszcza listę takich przypadków, gdy nie potrzebujemy zgody czy zezwolenia, gdy wycinka nie jest związana z działalnością gospodarczą. Są na niej:

 • krzew lub krzewy
 • drzewa:
  – bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima),
  – inne gatunki – jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
  • 80 cm – jeśli to topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty,
  • 65 cm – jeśli to kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny,
  • 50 cm – jeśli to pozostałe gatunki drzew,
 • drzewa i krzewy owocowe

– potrzebujesz zezwolenia wyłącznie wtedy, gdy rosną one na: terenach zieleni, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania; nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.

Co z drzewami połamanymi przez wichurę albo ściętymi przez bobry? W przypadku drzew lub krzewów złamanych lub wywróconych w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych, powinniśmy powiadomić gminę, że planujemy wycinkę. Urzędnik ma pojawić się na miejscu i potwierdzić, czy możemy ściąć dane drzewo lub drzewa.

Przeczytaj też: Dlaczego nie powinno się palić mokrym drewnem? Jakie drewno jest najlepsze?

Jeśli drzewa lub krzewy stanowią zadrzewienie śródpolne, nadwodne lub przydrożne w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, gdzie obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień – nie możemy podjąć wycinki.

Jak zgłosić drzewo do wycinki i jak długo poczekamy na zezwolenie?

W innych niż wymienione wyżej przypadki, potrzebne będzie zezwolenie. Musimy zgłosić zamiar wycinki do miejscowego urzędu miasta lub gminy. W przypadku wątpliwości zawsze można skontaktować się z urzędem.

Zgłoszenie wycinki powinno zawierać:

 • imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
 • oznaczenie nieruchomości, na której chcesz zrobić wycinkę,
 • rysunek lub mapkę z zaznaczonym na nieruchomości drzewem do usunięcia.

Po przekazaniu zgłoszenia do urzędu trzeba czekać na wizytę urzędnika, który przyjedzie sprawdzić, czy możemy wyciąć drzewo. Na taką wizytę ma 21 dni od otrzymania zgłoszenia.

Od wizyty urząd w ciągu 14 dni może sprzeciwić się wycince. Decyzja o wycince zostanie przekazaną pocztą, a to oznacza, że list może dotrzeć kilka dni po tych 2 tygodniach. Można:

 • skontaktować się z urzędem i zapytać, czy wydał sprzeciw,
 • złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia, które informuje o braku takiego sprzeciwu.

Kiedy urząd może nie zgodzić się na wycinkę?

 • jeśli drzewo spełnia kryteria uznania za pomnik przyrody lub rośnie ono na:
 • nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
 • terenie, który jest przeznaczony na zieleń lub chronią go inne zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
 • terenach objętych obszarowymi formami ochrony przyrody.

Specjalne zezwolenie na wycinkę drzewa

Będzie potrzebne, jeśli drzewo lub krzew, które chcemy wyciąć:
– jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów – potrzebujesz wtedy zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na działania dotyczące tych gatunków, na przykład na:

 • zniszczenie porostów chronionych, które rosną na drzewie,
 • usuwanie gniazd, niszczenie siedlisk, dziupli,
 • płoszenie ptaków w okresie lęgowym,
 • usuwanie drzew, które są siedliskiem owadów chronionych, na przykład pachnicy dębowej,

– jest pomnikiem przyrody – możesz je usunąć, jeśli zostanie podjęta uchwała rady gminy w sprawie zniesienia pomnika przyrody,
– rośnie na terenie obszarów chronionych – więcej informacji znajdziesz na stronie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Nowy sposób zgłaszania drzew do wycinki

Po nowelizacji ustawy o ochronie przyrody wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu można złożyć taj, jak dotychczas w formie papierowej oraz drogą elektroniczną, czyli online. Ujednolicony został także sam formularz. Przepisy ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185) weszły w życie 27 stycznia 2023 roku.

źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.