Nowe pokolenie saren i jeleni. Trwa sezon narodzin, zwierzęta już widać w lasach. Co zrobić, gdy w trakcie spaceru natkniesz się na młode?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Leśne rodziny zasilają przyrodę.
Leśne rodziny zasilają przyrodę. pixabay.com/congerdesign
Rozpoczął się sezon narodzin saren i jeleni. Maluchy uczą się przetrwania pod czujnym okiem mamy. To piękny okres, ale od człowieka wymaga zachowania czujności, szczególnie w trakcie leśnych wycieczek. Co robić, gdy natkniesz się na młode?

Spis treści

Rodzą się młode zwierzęta

Maj i czerwiec to czas, gdy na świat przychodzą sarny i jelenie. Zwierzęta są częścią lasu, w pierwszych dniach życia próbują odnaleźć się w rzeczywistości, trzymają się blisko matek. Widok maluchów wylegujących się na polanie może rozczulać, ale leśnicy ostrzegają, by pod żadnym pozorem ich nie dotykać.

Mama jest w pobliżu i najprawdopodobniej obserwuje nas z bezpiecznej odległości, informuje w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Baligród.

Zobacz więcej: Nie zabieraj ptasich dzieci, ale przypilnuj psa lub kota. Sprawdź, kiedy i jak trzeba pomóc młodym ptakom, a czego nie robić podlotom

Młode sarny i jelenie często w odruchu obronnym przytulają się do ziemi i nie ruszają. Taki widok może budzić podejrzenie, czy ze ssakiem wszystko jest w porządku, jest to jednak normalne. Do zwierzęcia nie należy podchodzić. Matka zwierzaka czuwa w pobliżu i wróci do niego, gdy z pola widzenia zniknie jej człowiek.

Podziwiaj, ale nie dotykaj

Dotknięcie sarenki lub jelonka nie tylko wytwarza w matce instynkt obrony, ale może sprawić, że finalnie porzuci ona swoje młode. Wszystko przez zapach człowieka, który pozostanie na ciele i będzie uznany za zagrożenie.

Należy pamiętać, że zabrane przez ludzi młode zwierzę, często przegrywa walkę o życie. Jest zbyt małe, to zbyt duży stres, a jeśli nie trafi w odpowiednie miejsce – to niewłaściwa opieka. Odkładanie ich na miejsce jest równoznaczne z wyrokiem śmierci – ludzki zapach jest tak samo mocny jak zapach dorosłych osobników, a to równa się zaproszeniem dla drapieżników, apelują Lasy Państwowe.

Kierowcy, którzy podróżują autami w okolicach lasu, też muszą trzymać rękę na pulsie i nogę na hamulcu. Dorosłe osobniki są w stanie uciec z drogi, młode nie mają wykształconych zdolności ucieczki.

Czytaj więcej: Jak odstraszyć kleszcze? Te patenty musisz znać, kosztują niewiele. Naturalny spray? Rolka do ubrań? Taśma samoprzylepna? To działa!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro