Spis treści
Oświadczenie majątkowe wójta i radnego. Co trzeba wpisać?
Radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik czy kierownicy mają obowiązek złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, czyli oświadczenia majątkowego. Jak wyjaśnia ustawa o samorządzie gminnym w artykule 24h., dotyczy ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
Wójt czy radny gminy w oświadczeniu majątkowym musi podać między innymi, jakie ma oszczędności, nieruchomości (np. mieszkania, domy, działki), roczne zarobki, samochody i inne ruchomości o wartości powyżej 10 tys. zł. W oświadczeniu wpisuje także kredyty i pożyczki.
Co trzeba podać w oświadczeniu majątkowym? Ustawa wymienia informacje o:
- zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków, komunalnej osoby prawnej lub od związku metropolitalnego mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych;
- dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu;
- mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 000 złotych (np. samochody, ciągniki, maszyny)
- zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 000 złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.
Przykładowo radna, która składa oświadczenie majątkowe, musi określić w nim, do kogo należą poszczególne składniki majątku, dochody i zobowiązania - te należące tylko do niej i co jest majątkiem wspólnym z małżonkiem.
Kiedy radny i wójt muszą złożyć oświadczenie majątkowe?
Radnych na kolejne 5 lat wybraliśmy 7 kwietnia, los kandydatów na wójta części gmin rozstrzygnie się w II turze 21 kwietnia 2024. Po tym, jak podczas pierwszej sesji rady gminy złożą ślubowanie, mają 30 dni na złożenie oświadczenia majątkowego.
Oświadczenie majątkowe wraz z kopią swojego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) za rok poprzedni i jego korektą składają w dwóch egzemplarzach:
- radny - przewodniczącemu rady gminy;
- wójt, przewodniczący rady gminy - wojewodzie;
- zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta - wójtowi.
Z ustawy wynika, że do pierwszego oświadczenia majątkowego radny jest obowiązany dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskał mandat, a wójt informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadzili przed dniem wyboru.
„Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez radnego i wójta co roku do 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, oraz na 2 miesiące przed upływem kadencji”.
Oświadczenia składają także
- zastępca wójta,
- sekretarz gminy,
- skarbnik gminy,
- kierownik jednostki organizacyjnej gminy,
- osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną
- oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta
składają pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od dnia powołania na stanowisko lub od dnia zatrudnienia.
Co dzieje się z oświadczeniami majątkowymi?
Osoby, które otrzymały oświadczenia, analizują je, robi to też urzędu skarbowego. Trzeba mieć świadomość, że jeden z dwóch egzemplarzy jest przekazywany urzędowi skarbowemu. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez 6 lat.
„Podmiot dokonujący analizy (...) jest uprawniony do porównania treści analizowanego oświadczenia majątkowego oraz załączonej kopii zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) z treścią uprzednio złożonych oświadczeń majątkowych oraz z dołączonymi do nich kopiami zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT)”.
Majątkiem może zainteresować się nawet CBA. To dlatego, że w przypadku podejrzenia, że np. wójt podał w nieprawdę w oświadczeniu lub zataiła prawdę, podmiot dokonujący analizy oświadczenia występuje do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o kontrolę oświadczenia majątkowego.
Czy oświadczenia majątkowe są jawne? Ustawa określa:
- Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.
- Wojewoda i przewodniczący rady gminy przekazują wójtowi kopie oświadczeń majątkowych, które im złożono.
- Jawne informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej
Co grozi radnemu i wójtowi, jeśli nie złożą oświadczeń majątkowych?
Niezłożenie oświadczenia majątkowego mimo upływu dodatkowego terminu przez radnego lub wójta - powoduje wygaśnięcie mandatu. W przypadku m.in. zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika brak złożenia oświadczenia powoduje utratę ich wynagrodzenia za okres od dnia, w którym powinno być złożone oświadczenie do dnia złożenia oświadczenia.
Natomiast jeżeli skarbnik gminy nie złoży w terminie oświadczenia majątkowego, rada gminy odwołuje go, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia.
„Jeżeli sekretarz gminy, zastępca wójta, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta nie złożą w terminie oświadczenia majątkowego, właściwy organ odwołuje ich albo rozwiązuje z nimi umowę o pracę najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia”.
Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym, powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.
Wzór oświadczenia majątkowego jest do pobrania na stronach gmin, zamieszczamy również w galerii.
Źródło: Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?