Co ślubują radni i wójt podczas pierwszej sesji? Słowa obowiązkowego ślubowania i kwestia, którą wypowiadają

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowo wybrani radni gmin mają trochę czasu, żeby oswoić się z nową rolą, inni będą kontynuować swoją pracę na rzecz mieszkańców gminy. Wszyscy podczas pierwszej sesji mają obowiązek złożyć ślubowanie. Co będą ślubować, co odpowiadać i co w sytuacji, gdy radny nie pojawi się na pierwszej sesji rady gminy?

Spis treści

Głosy policzone, radni wybrani. W drugiej turze wyborów samorządowych 21 kwietnia spotkają się kandydaci na wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast tam, gdzie 7 kwietnia nikt nie zdobył ponad 50 proc. głosów mieszkańców. Radni mogą już przygotowywać się do pierwszej sesji.

Kadencja rady gminy trwa 5 lat od dnia wyboru.
Kadencja rady gminy trwa 5 lat od dnia wyboru. Wojciech Wojtkielewicz

Pierwsza sesja rady gminy nowej kadencji

Podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia 2024 (I tura) wybraliśmy łącznie ok. 46 tys. radnych gmin, powiatów, sejmików. Niebawem nowe rady gmin będą musiały zabrać się do pracy, która potrwa 5 lat od dnia wyboru.

Kiedy odbędzie się pierwsza sesja? Mówi o tym Ustawa o samorządzie gminnym. „Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady”.

Jak często od tej pory będą spotykali się radni? Przewodniczący zwołuje sesje w miarę potrzeby, ujęto w art. 20 ustawy o samorządzie gminnym, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał.

„Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji”.

Ślubowanie radnego gminy. Co ślubuje podczas pierwszej sesji?

Art. 23a. ustawy określa, że przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie, które brzmi:

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

Czy radny musi nauczyć się na pamięć całej tej kwestii? Nie, po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo

„ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Co z radnym, którego nie będzie na pierwszej sesji rady gminy? Radni nieobecni na pierwszej sesji oraz radni, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni.

Ilu radnych jest w gminie, zależy od liczby jej mieszkańców

  • 15 w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • 21 w gminach do 50 000 mieszkańców;
  • 23 w gminach do 100 000 mieszkańców;
  • 25 w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po 3 na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 radnych.

Ślubowanie wójta nowej kadencji

Ślubowanie musi złożyć także wójt. Obejmuje obowiązki dopiero w momencie złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści:

"Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg.".

Aby wójt złożył ślubowanie, komisarz wyborczy zwołuje sesję rady na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju. Jeżeli sesja nie odbyła się, wójt składa ślubowanie przed komisarzem wyborczym, co potwierdza podpisem pod treścią ślubowania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło: Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro