Podsumowanie 2021 roku w rolnictwie. Zmiana ministra, szereg dopłat i walka z ASF. Co jeszcze wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
2021 rok przyniósł wiele zmian dla polskiego rolnictwa.
2021 rok przyniósł wiele zmian dla polskiego rolnictwa. pixabay.com/RENIERn
Za chwilę wkroczymy w nowy rok, co wiemy jednak o tym, który za chwilę się skończy? 2021 rok przyniósł wiele zmian dla polskiego rolnictwa. Oprócz walki z ASF, koronawirusem czy ptasią grypą doszło do zmian w rządzie, rozbudowania europejskiej polityki rolnej oraz ustalenia różnych form wsparcia dla producentów i hodowców.

Choć 2022 rok zapowiada się obiecująco, warto podsumować 2021, który powoli odchodzi w niepamięć. Zobacz, co działo się w ciągu ostatnich 12 miesięcy w polskim rolnictwie!

ASF, COVID-19 i HPAI

2021 rok nie oszczędzał nas pod kątem wirusów. Choroby roznosiły się również wśród zwierząt. W ciągu ostatnich miesięcy stwierdzono kilka ognisk koronawirusa u norek, ponad 100 ognisk ASF wśród świń, wybito tysiące sztuk drobiu i znaleziono kilka tysięcy sztuk padłych dzików.

Jedną z form walki z ASF było tworzenie Planu Bezpieczeństwa Biologicznego. Do końca listopada 2021 hodowcy trzody musieli przygotować dokumenty, które były niezbędne do przemieszczania świń w strefach o zaostrzonych restrykcjach.

Waloryzacja rent i emerytur

Na początku roku Sejm RP przyjął ustawę w sprawie waloryzacji. Za sprawą tych przepisów 1 marca 2021 roku emeryci i renciści otrzymali wyższe świadczenia z ZUS i KRUS.

To też może Cię zainteresować

Rząd ogłosił Polski Ład

9 października odbyła się prezentacja Polskiego Ładu dla wsi. Wśród proponowanych zmian znalazły się m.in. utworzenie Funduszu Ubezpieczeń Rolniczych, odbudowa polskiej trzody, wsparcie bezpośrednie dla małych gospodarstw oraz wyższe stawki dopłat.

Zmiany w rządzie. Nowy minister rolnictwa

Jeśli mówimy o polityce, 26 listopada doszło do rekonstrukcji rządu. Henryk Kowalczyk stanął na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stanowisku zastąpił Grzegorza Pudę. Ustępujący Puda otrzymał inną posadę.

- Poprosiłem pana ministra Grzegorza Pudę, żeby przeszedł na stanowisko ministra konstytucyjnego funduszy i polityki regionalnej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany w GIW

Do zmian doszło także w Głównym Inspektoracie Weterynarii. 9 listopada 2021 roku Paweł Niemczuk został mianowany Głównym Lekarzem Weterynarii. Zastąpił na stanowisku Mirosława Welza, który Inspektoratem kierował od maja 2021 roku.

Przedłużenie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Pierwotnie PROW obowiązywał w latach 2014-2020 i obejmował m.in. dofinansowania i dopłaty dla rolników. 18 listopada przyjęto projekt ustawy o zmianach w części ustaw w związku z przedłużeniem realizacji programu. Zgodnie z unijnymi przepisami, został on wydłużony i będzie można z niego korzystać w latach 2021–2022.

Dopłaty w ramach PROW

2021 rok to także wiele form wsparcia dla producentów. W ramach PROW znaczna grupa rolników otrzymała z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Zaliczki wypłacane są na najwyższym dopuszczonym poziomie w Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich jest to 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych wynoszą one 85 proc. należnych dopłat.

Inne formy wsparcia

W roku 2021 rolnicy mogli skorzystać z wielu naborów wniosków o wsparcie.

To też może Cię zainteresować

Do 20 września 2021 roku każdy chętny mógł uzyskać wsparcie w ramach naboru na modernizację gospodarstw rolnych. Od 29 listopada do 10 grudnia 2021 roku prowadzono nabór o wsparcie dla producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko. Wśród innych programów znalazły się m.in. dofinansowanie inwestycji chroniących przed ASF lub powodzią, premie dla młodych rolników oraz wsparcie na lasy prywatne lub zalesianie gruntów.

Rolniczy handel detaliczny

RHD w założeniu obejmuje produkcję żywności opartą o własne uprawy lub hodowlę, a także dalszą dystrybucję do konsumenta. 15 grudnia 2021 roku Sejm uchwalił ustawę, w myśl której rolnicy będą mieli ułatwioną sprzedaż wyrobów. Maksymalna kwota przychodów zwolniona z podatku to 100 tysięcy złotych.

Reaktywacja Porozumienia Rolniczego

Porozumienie Rolnicze powstało w 2019 roku, gdy szefem resortu był Jan Krzysztof Ardanowski. Na początku grudnia nowy minister Henryk Kowalczyk wznowił spotkania. Podstawowa praca będzie odbywać się w ramach zespołów. Kowalczyk zaproponował, aby do istniejących powołać nowe – zespoły ds. mleka, rolnictwa ekologicznego i spółdzielczości.

Działania UE

W 2021 roku dużo mówiło się o działaniach Unii Europejskiej na rzecz rolnictwa. 24 listopada PE zatwierdził reformę polityki rolnej (Wspólnej Polityki Rolnej WPR). Zmiany wejdą w życie w 2023 roku i mają być zgodne z przepisami odnośnie klimatu i ochrony środowiska. Przełomowa ma być także strategia „od pola do stołu”, która stawia na lokalne produkty z gospodarstw rolnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera