Policzyli zwierzęta chronione w Polsce. Wilków przybywa, ale cietrzewie mają się kiepsko

OPRAC.: AGW
Populacja wilka w 2020 roku liczyła 3 530 osobników. W ciągu 20 lat ich liczba zwiększyła się ponad 2-krotnie.
Populacja wilka w 2020 roku liczyła 3 530 osobników. W ciągu 20 lat ich liczba zwiększyła się ponad 2-krotnie. 123rf
Ile znasz zwierząt chronionych, które żyją w Polsce? Wilk, bóbr, żubr i...? W Polsce do gatunków objętych ścisłą ochroną zalicza się 589 gatunków zwierząt. 61 z nich jest zagrożonych wyginięciem. Rośnie populacja dużych drapieżników w Polsce: niedźwiedzia brunatnego, rysia i wilka. Liczba cietrzewi w ciągu 20 lat spadła o 88%. Ile dokładnie żyje ich w Polsce? Sięgamy po najnowsze dane GUS. Są też realne szkody, które powodują zwierzęta pod ochroną. Za co płaci Skarb Państwa?

Jak w każdym europejskim kraju, także w Polsce mamy gatunki zwierząt, roślin i grzybów objęte ścisłą ochroną: 589 gatunków zwierząt, w tym: 92 gatunki bezkręgowców oraz 497 gatunków kręgowców: 50 gatunków ssaków, 427 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 10 gatunków płazów i 5 gatunków ryb), a także 415 gatunków roślin (w tym 270 gatunków roślin nasiennych) oraz 232 gatunki grzybów.

To też może Cię zainteresować

Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt spośród gatunków zagrożonych wyginięciem (krytycznie zagrożonych [CR], zagrożonych [EN] i narażonych [VU]) w Polsce żyje 61 gatunków zwierząt, w tym 13 gatunków ssaków, 34 gatunki ptaków i 9 gatunków ryb. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin zostało wymienionych również 315 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem.

Ile wilków i niedźwiedzi żyje w Polsce? Liczba wybranych zwierząt chronionych

Według analizy Głównego Urzędu Statystycznego "Ochrona Środowiska 2021" w Polsce występują 3 duże drapieżniki: niedźwiedź brunatny, ryś i wilk. Wszystkie są gatunkami chronionymi przez polskie prawo (niedźwiedź od 1952 r., ryś od 1995 r., wilk od 1998 r.).

W 2020 r. w stanie dzikim odnotowano 381 niedźwiedzi (+223% od 2000 roku), 580 rysi (+104% od 2000 r.), natomiast jedna z największych w Europie populacji wilka liczyła 3 530 osobników (+225% od 2000 roku). Więcej danych o liczbie zwierząt

Zwierzęta chronione wyrządzają szkody m.in. w rolnictwie

Zalana łąka, zagryzione zwierzę na pastwisku. W całym 2020 r. zgłoszenia dotyczyły 6 948 szkód wyrządzonych przez zwierzęta prawnie chronione. Najczęstszymi winowajcami są tu bobry, ponieważ ich działania stanowią 82% wszystkich zgłoszeń. Najmniej szkód dotyczyło rysi (19).

Za straty przyznawane są rolnikom odszkodowania. Z tego tytułu wypłacono 32,3 mln zł, przy czym 90% tej kwoty stanowiły odszkodowania wyrządzone przez bobry. Średnio za jedno zgłoszenie szkód wyrządzonych przez bobry wypłacano 5,2 tys. zł.

GUS wskazuje, że takie zwierzęta jak niedźwiedź, ryś, wilk, żubr i bóbr to gatunki, których sposób bytowania może powodować szkody w uprawach, lesie, pasiekach i w hodowli zwierząt gospodarskich. Wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta prawnie chronione dokonywana jest na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez:

 • niedźwiedzie (w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych),
 • rysie (w pogłowiu zwierząt gospodarskich),
 • wilki (w pogłowiu zwierząt gospodarskich),
 • żubry (w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym),
 • bobry (w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim).

Co z odstrzałem gatunków chronionych?

Zezwolenie na redukcję zwierząt chronionych może wydać Generalny i/lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Jedno zezwolenie może zawierać zgodę na redukcję osobników więcej niż jednego gatunku.

Według danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w 2020 r. wydano zezwolenia na redukcję:

 • 5 gatunków ssaków,
 • 433 gatunków ptaków,
 • 3 gatunków płazów oraz
 • 26 gatunków ryb.

Wśród wydanych decyzji:

 • 275 dotyczyło redukcji 5 839 osobników oraz 25 rodzin bobra europejskiego,
 • 48 – redukcji 481 osobników wydry,
 • 3 – redukcji 52 osobników żubra,
 • 18 – redukcji 41 osobników wilka.

Dlaczego nawet gatunki chronione trzeba czasem zredukować?

Co do zasady na zwierzęta chronione polować nie wolno. Czasem jednak uśmiercenie jest konieczne. GUS w swojej analizie wskazuje, że głównym powodem wydania zezwoleń na redukcję ssaków były wyrządzane przez nie szkody oraz bezpieczeństwo powszechne.

W przypadku ptaków przyczyną wydanych decyzji zezwalających na redukcję było skrócenie cierpienia poprzez eutanazję, a gdy chodziło o czaplę białą, czaplę siwą, gołębia miejskiego, kormorana, kruka, mewę białogłową i mewę srebrzystą powodem okazały się również wyrządzone przez te gatunki szkody. Większość zgód wydanych dla gatunków płazów i ryb zostało wydanych na redukcję w celach naukowych.

Dlaczego niektóre gatunki zwierząt, roślin i grzybów są chronione?

Celem ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów jest zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów i umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności
gatunkowej i genetycznej
.

Listę gatunków objętych ochroną określa rozporządzenie. Ujmuje ono także sposoby wykonywania ochrony oraz stosowane ograniczenia, zakazy i nakazy przewidziane odpowiednimi przepisami, również biorąc pod uwagę obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa Unii Europejskiej. Decyzje dotyczące ochrony gatunkowej mogą być podjęte także zarządzeniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Źródło danych: GUS, dane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro