Policzyli zwierzęta chronione w Polsce. Wilków przybywa, ale cietrzewie mają się kiepsko

OPRAC.: AGW
Populacja wilka w 2020 roku liczyła 3 530 osobników. W ciągu 20 lat ich liczba zwiększyła się ponad 2-krotnie.
Populacja wilka w 2020 roku liczyła 3 530 osobników. W ciągu 20 lat ich liczba zwiększyła się ponad 2-krotnie. 123rf
Ile znasz zwierząt chronionych, które żyją w Polsce? Wilk, bóbr, żubr i...? W Polsce do gatunków objętych ścisłą ochroną zalicza się 589 gatunków zwierząt. 61 z nich jest zagrożonych wyginięciem. Rośnie populacja dużych drapieżników w Polsce: niedźwiedzia brunatnego, rysia i wilka. Liczba cietrzewi w ciągu 20 lat spadła o 88%. Ile dokładnie żyje ich w Polsce? Sięgamy po najnowsze dane GUS. Są też realne szkody, które powodują zwierzęta pod ochroną. Za co płaci Skarb Państwa?

Jak w każdym europejskim kraju, także w Polsce mamy gatunki zwierząt, roślin i grzybów objęte ścisłą ochroną: 589 gatunków zwierząt, w tym: 92 gatunki bezkręgowców oraz 497 gatunków kręgowców: 50 gatunków ssaków, 427 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 10 gatunków płazów i 5 gatunków ryb), a także 415 gatunków roślin (w tym 270 gatunków roślin nasiennych) oraz 232 gatunki grzybów.

To też może Cię zainteresować

Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt spośród gatunków zagrożonych wyginięciem (krytycznie zagrożonych [CR], zagrożonych [EN] i narażonych [VU]) w Polsce żyje 61 gatunków zwierząt, w tym 13 gatunków ssaków, 34 gatunki ptaków i 9 gatunków ryb. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin zostało wymienionych również 315 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem.

Ile wilków i niedźwiedzi żyje w Polsce? Liczba wybranych zwierząt chronionych

Według analizy Głównego Urzędu Statystycznego "Ochrona Środowiska 2021" w Polsce występują 3 duże drapieżniki: niedźwiedź brunatny, ryś i wilk. Wszystkie są gatunkami chronionymi przez polskie prawo (niedźwiedź od 1952 r., ryś od 1995 r., wilk od 1998 r.).

W 2020 r. w stanie dzikim odnotowano 381 niedźwiedzi (+223% od 2000 roku), 580 rysi (+104% od 2000 r.), natomiast jedna z największych w Europie populacji wilka liczyła 3 530 osobników (+225% od 2000 roku). Więcej danych o liczbie zwierząt

Zwierzęta chronione wyrządzają szkody m.in. w rolnictwie

Zalana łąka, zagryzione zwierzę na pastwisku. W całym 2020 r. zgłoszenia dotyczyły 6 948 szkód wyrządzonych przez zwierzęta prawnie chronione. Najczęstszymi winowajcami są tu bobry, ponieważ ich działania stanowią 82% wszystkich zgłoszeń. Najmniej szkód dotyczyło rysi (19).

Za straty przyznawane są rolnikom odszkodowania. Z tego tytułu wypłacono 32,3 mln zł, przy czym 90% tej kwoty stanowiły odszkodowania wyrządzone przez bobry. Średnio za jedno zgłoszenie szkód wyrządzonych przez bobry wypłacano 5,2 tys. zł.

GUS wskazuje, że takie zwierzęta jak niedźwiedź, ryś, wilk, żubr i bóbr to gatunki, których sposób bytowania może powodować szkody w uprawach, lesie, pasiekach i w hodowli zwierząt gospodarskich. Wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta prawnie chronione dokonywana jest na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez:

 • niedźwiedzie (w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych),
 • rysie (w pogłowiu zwierząt gospodarskich),
 • wilki (w pogłowiu zwierząt gospodarskich),
 • żubry (w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym),
 • bobry (w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim).

Co z odstrzałem gatunków chronionych?

Zezwolenie na redukcję zwierząt chronionych może wydać Generalny i/lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Jedno zezwolenie może zawierać zgodę na redukcję osobników więcej niż jednego gatunku.

Według danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w 2020 r. wydano zezwolenia na redukcję:

 • 5 gatunków ssaków,
 • 433 gatunków ptaków,
 • 3 gatunków płazów oraz
 • 26 gatunków ryb.

Wśród wydanych decyzji:

 • 275 dotyczyło redukcji 5 839 osobników oraz 25 rodzin bobra europejskiego,
 • 48 – redukcji 481 osobników wydry,
 • 3 – redukcji 52 osobników żubra,
 • 18 – redukcji 41 osobników wilka.

Dlaczego nawet gatunki chronione trzeba czasem zredukować?

Co do zasady na zwierzęta chronione polować nie wolno. Czasem jednak uśmiercenie jest konieczne. GUS w swojej analizie wskazuje, że głównym powodem wydania zezwoleń na redukcję ssaków były wyrządzane przez nie szkody oraz bezpieczeństwo powszechne.

W przypadku ptaków przyczyną wydanych decyzji zezwalających na redukcję było skrócenie cierpienia poprzez eutanazję, a gdy chodziło o czaplę białą, czaplę siwą, gołębia miejskiego, kormorana, kruka, mewę białogłową i mewę srebrzystą powodem okazały się również wyrządzone przez te gatunki szkody. Większość zgód wydanych dla gatunków płazów i ryb zostało wydanych na redukcję w celach naukowych.

Dlaczego niektóre gatunki zwierząt, roślin i grzybów są chronione?

Celem ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów jest zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów i umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności
gatunkowej i genetycznej
.

Listę gatunków objętych ochroną określa rozporządzenie. Ujmuje ono także sposoby wykonywania ochrony oraz stosowane ograniczenia, zakazy i nakazy przewidziane odpowiednimi przepisami, również biorąc pod uwagę obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa Unii Europejskiej. Decyzje dotyczące ochrony gatunkowej mogą być podjęte także zarządzeniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Źródło danych: GUS, dane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie