Producenci rolni apelują do komisarza Wojciechowskiego. Chcą niższych cen nawozów w Europie

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Gwałtowne zmiany względem nawozów odbierają możliwość rozwijania posiadanych gospodarstw.
Gwałtowne zmiany względem nawozów odbierają możliwość rozwijania posiadanych gospodarstw. pixabay.com/Pascvii/zdjęcie ilustracyjne
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zwróciła się do komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z prośbą o pomoc w sprawie obniżenia europejskich cen nawozów. Obecne ograniczanie ich użycia może mieć negatywne skutki w przyszłości.

Rolnicy ograniczyli stosowanie nawozów pod oziminy

Ze względu na wysokie ceny nawozów, rolnicy już teraz ograniczyli ich stosowanie pod oziminy. W przyszłości będzie to oznaczać mniejsze plony, a co za tym idzie, wzrost cen żywności.

Związkowcy przypominają, że na początku 2022 roku premier Mateusz Morawiecki wystąpił do KE z wnioskiem o zgodę na wprowadzenie w Polsce dopłat do zakupu nawozów, a także na zawieszenie opłaty klimatycznej.

– Związki branżowe zrzeszone w Federacji poddają permanentnej ocenie koszty produkcji płodów rolnych. Wynika z nich, że ostatnie lata były związane z ciągłym spadkiem naszych dochodów z produkcji roślinnej. Biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie ceny nawozów, dochodzimy do wniosku, że ich zrównoważenie z przychodami ze sprzedaży płodów rolnych będzie po prostu niemożliwe – informuje Marian Sikora, przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

To też może Cię zainteresować

Mniej nawozów, mniej żywności

FBZPR przypomniała, że rolnicy muszą myśleć długoterminowo, ze względu na wiele zobowiązań w postaci kredytów i dzierżaw. Gwałtowne zmiany względem nawozów odbierają możliwość rozwijania posiadanych gospodarstw.

– W związku z bardzo wysokimi cenami nawozów rolnicy silnie ograniczyli w tym sezonie stosowanie nawozów podstawowych pod oziminy. Rośliny ozime niedostatecznie nawiezione gorzej przezimują i słabiej będą się rozwijały, a jeśli dodatkowo wystąpią niedobory opadów to negatywny wpływ niekorzystnej pogody na poziom plonów i ich jakość spotęguje się. Bez wątpienia wpłynie to niekorzystnie nie tylko na nasze gospodarstwa ale także na cały przemysł spożywczy, bo zbiory będą mniejsze i gorsza będzie ich jakość. Tym samym zostanie naruszony zbiorowy interes konsumentów, a w szczególności w zakresie dostępności do polskiej żywności – stwierdził Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

List skierowany do komisarza Wojciechowskiego zawiera prośbę o wsparcie działań premiera w kierunku zrekompensowania rolnikom kosztów stosowania nawozów. Jak dodają związkowcy, o apelu poinformowano również organizację Copa-Cogeca.

Źródło: FBZPR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera