Pszczoły miodne żyją o połowę krócej niż 50 lat temu, tak wynika z badań naukowców. Dlaczego długość życia pszczół spada i jak im pomóc?

Justyna Madan
Justyna Madan
Pszczoły potrzebują pomocy, a my potrzebujemy pszczół, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju wielu roślin. Jak możemy pomóc pszczołom przetrwać w tych trudnych dla planety czasach?
Pszczoły potrzebują pomocy, a my potrzebujemy pszczół, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju wielu roślin. Jak możemy pomóc pszczołom przetrwać w tych trudnych dla planety czasach? Unsplash.com
Nowe badanie przeprowadzone przez entomologów z Uniwersytetu Maryland wykazało, że pszczoły miodne mają kłopoty. Naukowcy stwierdzili, że pojedyncze pszczoły miodne trzymane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych żyły zaledwie dwa tygodnie – o 50 proc. krócej niż 50 lat temu, kiedy średnia wynosiła jeden miesiąc. Dlaczego spada żywotność pszczół miodnych i jak my możemy im pomóc?

Spis treści

Chociaż istnieje wiele przyczyn spadku populacji - w tym „stresory środowiskowe, choroby, pasożyty, narażenie na pestycydy i odżywianie” - to badanie jest pierwszym, które pokazuje spadek niezależny od środowiskowych czynników stresogennych. Zamiast tego może to być spowodowane genetyką.

- Jeśli ta hipoteza jest słuszna, wskazuje również na możliwe rozwiązanie. Jeśli uda nam się wyizolować niektóre czynniki genetyczne, być może uda nam się rozmnażać dłużej żyjące pszczoły miodne – powiedział Anthony Nearman, doktorant i główny autor badania.

Znaczenie pszczół miodnych

Dotarcie do sedna problemu i pomoc pszczołom miodnym w przetrwaniu ma kluczowe znaczenie. Pszczoły przede wszystkim zapylają kwiaty, dzięki czemu poprawia się zawiązywanie owoców, a to doprowadza do większego plonu. Ma to znaczenie przede wszystkim w rolnictwie, pszczoły są niezbędne na plantacjach rzepaku. Są rośliny, które bez zapylenia przez pszczoły w ogóle nie wydadzą plonów.

Dzięki pszczołom wiele roślin się rozmnaża, ma większe szanse na przetrwanie, co oznacza również, że przyczyniają się one do zabezpieczenia pokarmu dla różnych gatunków zwierząt.

Od dzikich zapylaczy nie pozyskuje się ani miodu, ani innych produktów, które są domeną pszczoły miodnej. Pszczoła miodna (Apis mellifera) ma podobne znaczenie w ekosystemie, jak dzicy zapylacze, daje gospodarce człowieka znacznie większe dochody, gdyż wykonuje ponad 80 proc. pracy zapylaczy roślin uprawnych, podaje strona „Pszczoły proszą o pomoc”.

- Pszczoła miodna jest wysoce ceniona ze względu na to, że produkuje miód będący dla człowieka produktem o właściwościach zdrowotnych. Bardzo cennym produktem pozyskiwanym od pszczół jest też pyłek kwiatowy, który stanowi niesamowicie bogate źródło białka, witamin, soli mineralnych, węglowodanów, enzymów i kwasów organicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu – dodaje „Pszczoły proszą o pomoc”.

Badacze twierdzą, że kolejnym krokiem w ustaleniu, jak wydłużyć życie pszczół miodnych, jest porównanie trendów dotyczących długości życia zarówno w Stanach Zjednoczonych (gdzie przeprowadzono badanie), jak i w innych krajach. - Jeśli stwierdzą różnice w długowieczności, mogą wyizolować i porównać potencjalne czynniki, takie jak genetyka, stosowanie pestycydów i obecność wirusów w lokalnych populacjach pszczół – podano w komunikacie prasowym Uniwersytetu.

W jaki sposób możemy pomóc pszczołom?

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w życiu zdrowiu planety, jej ekosystemów i ludzi. Pszczoły pomagają zapylać ponad 90 proc. światowych upraw. Bez nich nie będzie już orzechów, kawy, kakao, pomidorów, jabłek czy migdałów… a to tylko początek listy.
Jest całkiem jasne, dlaczego warto ratować pszczoły, każdy z nas może przyczynić się do pomocy tym owadom. Część czynności będzie można wykonać dopiero na wiosnę, ale warto zaplanować je i rozważyć już teraz.

Zasiej ogród
Możesz pomóc pszczołom we własnym ogrodzie, siejąc rodzime kwiaty lub tworząc łąkę kwietną, warto jednak pamiętać, że wiele gotowych zestawów łąk kwietnych zawiera głównie trawę, dlatego warto skomponować własną mieszankę. Sadzenie rodzimych kwiatów może przynieść wiele korzyści i będzie bardziej atrakcyjne dla lokalnych pszczół. Jeśli jesteś weteranem ogrodnictwa, rozważ sadzenie kwiatów, które zakwitną w różnych momentach w ciągu całego sezonu. W ten sposób pszczoły nigdy nie będą spragnione. Jeśli nie masz ogrodu, warto pomyśleć o dużej donicy na balkonie, pszczoły miejskie też potrzebują pyłku.

Wspieraj lokalnych pszczelarzy
Kupując lokalne produkty miodowe, nie tylko wspierasz ciężko pracujących pszczelarzy, ale także czerpiesz (pyszne) korzyści z lokalnego miodu. Jako dodatkowy bonus surowy miód prosto z ula powinien nieogrzewany, niepasteryzowany i nierozcieńczony, co oznacza, że jest pełen przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Surowy miód służy nie tylko do jedzenia. Jest dobrze znanym środkiem leczniczym na drobne oparzenia lub skaleczenia i może przynieść ulgę w przeziębieniu i bólu gardła.

Posadź wiśnię
Wiśnia wytwarza nawet dziesięć razy więcej nektaru niż jabłoń, dlatego warto rozważyć zasadzenie jej we własnym ogrodzie. Pszczoły mają nektar, my pyszne owoce.

Jeśli to możliwe, wybieraj produkty organiczne
Jeśli chcesz ocalić pszczoły, kupuj produkty ekologiczne w lokalnym sklepie lub na targu. W ten sposób pomagasz wspierać branżę rolniczą, która chroni populacje pszczół. Możesz także spróbować swoich sił w uprawie własnej żywności, aby upewnić się, że wszystkie twoje owoce i warzywa są wolne od chemikaliów. Kiedy pszczoły żywią się roślinami, substancje, którymi te rośliny są pryskane (np. syntetyczne nawozy, herbicydy), mogą osłabić lub zniszczyć cały ul.

Nie używaj pestycydów
Zabiegi zwalczania szkodników na zewnątrz są szkodliwe dla pszczół, zwłaszcza jeśli są stosowane na kwitnących kwiatach. Pestycydy pozostają w nektarze i pyłku kwiatów, mogą osłabiać pszczoły, ale też sprawić, że będą bardziej podatne na pasożyty. Zamiast traktować rośliny syntetycznymi chemikaliami, wypróbuj produkty organiczne lub naturalne rozwiązania. Posypywanie solą krawędzi ogrodu (omijając glebę) odstraszy ślimaki, a gluten kukurydziany jest naturalnym herbicydem. Obie te opcje są pestycydami przyjaznymi pszczołom.

Poidełko
Pszczoły mogą pić nektar, ale potrzebują też wody. Rozważ zainstalowanie poidełka dla pszczół, zwłaszcza podczas gorących letnich miesięcy. Wszystko, czego potrzebujesz to miska z czystą wodą i kilka kamyków. Ułóż kamienie tak, aby pszczoły mogły na nich siadać podczas picia (nie chcemy, aby pszczoły się utopiły!). Pszczoły i inne owady zapylające mogą wylądować na kamieniach i ochłodzić się, zanim zajrzą do ogrodu.

Źródło: Brightly, „Pszczoły proszą o pomoc”

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera