Radomskie. Gminy nie pomagają rolnikom w likwidacji szkód na polach

jp
Żadna z gmin w regionie radomskim nie wystąpiła o powołanie komisji szacującej szkody w rolnictwie wynikających z suszy. To warunek konieczny, aby rolnicy mogli uzyskać z tego tytułu pomoc państwa.

O braku wniosków dotyczących suszy mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Zboża, truskawki, owce

- Apelujemy do rolników i sadowników, żeby zgłaszali się do urzędów gmin, w tych przypadkach, gdy w ich gospodarstwach powstały zniszczenia w uprawach. Apelujemy też do samorządów o powoływanie komisji do szacowania strat i zgłaszania się z wnioskami do wojewody mazowieckiego. - powiedział wicewojewoda Artur Standowicz. Zapwniał, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki będzie bardzo szybko powoływali takie komisje, aby jak najszybciej poznać skalę strat z tytułu suszy.

- Z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wiemy, że wszystkie gminy na terenie województwa mazowieckiego, w tym w regionie radomskim objęte są suszą. Nie ma to niestety odzwierciedlenia we wnioskach, bo w tej chwili mamy ich tylko kilka z Mazowsze i ani jednego z regionu radomskiego - powiedział wicewojewoda. Dodał, że ewentualne uruchomienie pomocy państwowej uzależnienie jest od poznania skali strat, a do tego potrzebne są szacunki specjalnych komisji. Stwierdził, że tylko samorządy mogą wystąpić o ustanowienie komisji i zaproponować skład takiego gremium. - Jeśli chodzi o uprawy to tak naprawdę największe zniszczenia są przewidywane w zbożach jarych i ozimych, truskawkach, krzewach owocowych. Szacuje się, że w drzewach owocowych straty były w około 75 procentach gmin województwa mazowieckiego.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że w tym roku było znaczne przyspieszenie w wegetacji roślin, komisje powinny powstawać więc jak najszybciej. Szacować straty można tylko przed zbiorem - powiedział Artur Standowicz. W całym województwie mazowieckim jest 314 gmin, wnioski o powołanie komisji złożyło 5 gmin, w tym żadna z terenu regionu radomskiego.

Ulgi, preferencyjne kredyty

Nie wiadomo na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy. - Takimi standardowymi formami są zwolnienia ze składek na rzecz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także preferencyjne kredyty udzielane przez banki , albo zwolnienia przez włodarzy gmin z podatków lokalnych. A wszelkie dodatkowe formy pomocy mogą być zaproponowane jeśli będziemy znali skalę problemy i będziemy wiedzieli z czym się mierzymy - powiedział wicewojewoda. Ewentualne dodatkowe formy pomocy - w zależności od skali zniszczeń - będą zależały od decyzji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ewentualna pomoc dla rolników może być ograniczona lub spóźniona z różnych powodach. W niektórych gminach rolnicy zaorali plantacje zniszczone suszą i zasieli inne uprawy. W takich przypadkach pomoc państwa nie jest możliwa. Nieoficjalnie wielu wójtów wyraża opinię, że dotychczasowe działania rządu lub kolejnych rządów w sprawie pomocy klęskowej była mało efektywna. Zdarzało się, że praca komisji wymagała żmudnej i długiej pracy, a na końca procedury i tak pomoc finansowa dla zainteresowanych rolników była bardzo mizerna lub wręcz żadna.

Wicewojewoda Artur Standowicz zapewnia, że obecnie wszystkie formalności będą przeprowadzane bardzo sprawnie. Kolejność w całej procedurze wygląda w ten sposób, że najpierw rolnicy zgłaszają się do wójta gminy, ten przygotowuje wniosek do wojewody, podaje liczbę gospodarstw objętych zniszczeniami. Wojewoda powołuje komisję, która szacuje szkody i sporządza protokół. Z takim dokumentem rolnicy mogą już zgłaszać się o pomoc do konkretnych instytucji.

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w województwie mazowieckim aż 67,61 procent upraw zbóż ozimych zagrożonych jest suszą. W przypadku roślin strączkowych ten odsetek wynosi 66,27 procent, w przypadku krzewów owocowych 68,15 procent, truskawek 63,83 procent, warzyw gruntowych 44,16 procent i upraw tytoniu 42,95 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Uczniowie Szkół ZDZ w Radomiu jadący na obóz młodzieży krajów NATO

TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY

Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]

Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!

Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?

Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Radomskie. Gminy nie pomagają rolnikom w likwidacji szkód na polach - Echo Dnia Radomskie