Ranczo, serial pełen życiowej mądrości. Mija 7 lat od emisji ostatniego odcinka kultowej serii. Kto to powiedział?

Strefa Agro
Jeruzal, wieś w województwie mazowieckim. To tu nagrywano plenerowe sceny w Ranczu. Jest m.in. sklep Krysi Więcławskiej ze słynną ławeczką i kościół.
Jeruzal, wieś w województwie mazowieckim. To tu nagrywano plenerowe sceny w Ranczu. Jest m.in. sklep Krysi Więcławskiej ze słynną ławeczką i kościół. Google Street View
Najwięksi fani serialu dokończą dialogi, wskażą autora złotej myśli i powiedzą, w jakiej sytuacji daną kwestię wypowiedział wójt, Czerepach, ksiądz albo Kusy. Serial Ranczo, mimo że nie ma nowych odcinków już od 7 lat, nadal jest uwielbianą produkcją wielu telewidzów. Postanowiliśmy wspomnieć kilka życiowych mądrości wypowiedzianych przez bohaterów Rancza.

Spis treści

Żadna gmina w Polsce nie zdobyła takiej sławy, jak serialowe, fikcyjne Wilkowyje. Wiejska gmina była świadkiem zmagań życiowych i uczuciowych, administracyjnych, wdrażania unijnych programów i starć różnych osobowości. Sporo było awansów, przemian, a przy okazji szereg życiowych mądrości, które w dialogi bohaterów wpisali scenarzyści Robert Brutter i Jerzy Niemczuk. Reżyserem był Wojciech Adamczyk.

Mija 8 lat od zakończenia emisji Rancza

Ranczo zadebiutowało na ekranach telewizji 5 marca 2006 roku i było obecne w TVP do 24 maja 2009. Historia zaczęła się od przyjazdu Lucy Wilskiej z Ameryki do domu babci. Zamiast sprzedać dworek i wyjechać, osiadła w Wielkowyjach, mieszając w mentalności mieszkańców małej wsi.

Po dłuższej przerwie zdecydowano się na powrót mieszkańców Wilkowyj na ekrany i fani znów śledzili życiowe zmagania braci bliźniaków, bywalców ławeczki pod sklepem Więcławskiej czy biznesu Hadziukowej i Solejukowej od 6 marca 2011 do 27 listopada 2016. W tym miesiącu minie zatem 8 lat od premierowej emisji ostatniego odcinka.

Ostatni scena Rancza z 10. sezonu

Ostatni odcinek i scena serialu przypada zimą, w święta, co miało nadać i nadało wyjątkowego charakteru finałowi. Przyjaciele z ławeczki spotykają się przed sklepem, tym razem nie z Mamrotem, a z nalewką, by wznieść ostatni toast, razem z widzami.

- Za co wypijem? - pyta Hadziuk. - Niełatwo wybrać, tyle lat razem w zdrowiu i w chorobie, w szczęściu i w nieszczęściu - odpowiada Stachu Japycz. Hadziuk, Solejuk i Pietrek wtrącają, że postarzeć się człowiek zdążył i dzieci odchować albo zmajstrować.

- Bo piękne to życie bywa, ale i bardzo ciężkie nieraz. Powiem wam tak: za przyjaźń wypijmy, bo to jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie - wypowiada Stach. Bohaterowie zwracają się już wprost do kamery i widzów. - Czego i państwu życzymy - dodaje Pietrek, a Hadziuk dorzuca: - Bo jak się ludzie lubią, to się nie żrą i wtedy żyć się da.

Scenę kończy Stach: - Co złego to nie my. Wspominajcie nas dobrze i na miłość boską, ludzie, lubcie się trochę bardziej.

Tak pożegnali się z nami bohaterowie uwielbianego serialu Ranczo. Co pewien czas pojawiały się pogłoski o kontynuacji, jednak od 2016 roku nowy odcinków brak. Niemal każdy z sezonów średnio oglądało ponad 6 mln widzów. Najwięcej sezon 4. - aż 8,28 mln widzów (dane wirtualnemdia.pl).

Trwa głosowanie...

Kto wypowiadał Twoje ulubione kwestie w serialu Ranczo?

Życiowe mądrości z serialu Ranczo

Czasem zabawne, innym razem niezwykle głębokie i przejmująco prawdziwe sentencje wypowiadane przez bohaterów Rancza żyją do dziś. Poniżej kilka przykładów złotych myśli z Wilkowyj:

 • Kusy: Słowem można zranić tak, jak nożem.
 • Więcławski: Taka natura ludzka jest, że jak coś łatwo przychodzi, to nie uszanują.
 • Michałowa: Mężczyzna wieku nie ma. Albo mężczyzna jest, albo chłystek, ile by lat nie miał.
 • Ksiądz Paweł Kozioł: Jaka sytuacja, taki kompromis.
 • Witebski: Czasy się zmieniają, ale ludzie zostają tacy sami.
 • Stachu Japycz: Najważniejsza rzecz to w życiu miarę wszystkiego mieć. Za mało niedobrze, ale i za dużo niezdrowo. Tak to już jest. O to chodzi, że jak się zaczęło, to i wiedzieć trzeba, kiedy skończyć wypada.
 • Fabian Duda: Szef z sukcesem bardzo łatwo utożsamia się.
 • Babka Zielarka: Każdy człowiek – stworzenie Boże. Nawet największa wesz.
 • Kusy: Bolesny sekret ludzkości polega na tym, że ludzie się tylko starzeją, a nie dorastają.

Tych aktorów z Rancza już z nami nie ma

Rodzina Rancza uszczupliła się o aktorów, którzy odeszli w ostatnich latach:

 • Kusy, czyli Paweł Królikowski
 • Stachu Japycz, czyli Franciszek Pieczka
 • Jan Japysz, czyli Leon Niemczyk
 • radny z Dopiewa, czyli Tadeusz Hanusek
 • babcia Lucy z dworku, czyli Danuta Szaflarska
 • ciotka Piotra i Pawła, Eugenia Herman
 • Jerry, amerykański dyplomata, czyli aktor Jeff Butcher

Zmarli także Scenarzysta Andrzej Grembowicz "Robert Brutter", Ewa Andrzejewska, drugi reżyser, Włodzimierz Głodek, operator,

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera