Spis treści
Pola na północy kraju od wielu tygodni bez deszczu
Mamy prawie połowę czerwca. To ważny moment w rozwoju roślin, który zdecyduje o plonie, który rolnicy będą zbierać za kilka tygodni. Tymczasem brakuje tak ważnej dla życia wody. W coraz gorszej sytuacji jest zwłaszcza północna połowa kraju. Jeśli pojawiają się opady, to lokalne i krótkotrwałe.
Zapytaliśmy rolników 8 czerwca, kiedy ostatnio u nich padało:
- 5 maja, gm. Węgorzyno, (woj. zachodniopomorskie),
- Ostatni opad 15 maja (woj. warmińsko-mazurskie),
- W ostatnie dni kwietnia (woj. mazowieckie),
- Większego deszczu nie było od marca, okolice Świdwina (woj. zachodniopomorskie),
- Ostatnio 8 maja (woj. łódzkie)
- 15 maja ostatni deszcz, gmina Boniewo (woj. kujawsko-pomorskie).
Tak o sytuacji na polach pisze Wielkopolska Izba Rolnicza:
W uprawach ozimych, na najsłabszych glebach (tj. V i VI klasy bonitacyjnej) obserwujemy kurczenie się wykształconych kłosów i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ziarniaki się nie wykształcą. Zboża jare wyraźnie wstrzymały rozwój, widoczny jest brak krzewienia się. Rośliny okopowe – buraki i ziemniaki – są w fazie startowej, nie rozpoczęły intensywnej wegetacji.
Kiepsko wygląda również sytuacja na plantacjach truskawek, które nie są nawadniane. Rośliny nie zawiązują owoców. Z kolei w sadach z powodu braków opadów obserwuje się opadanie zawiązków owoców.
Samorządy rolnicze chcą szacowania strat z powodu suszy 2023
Samorząd rolniczy z Wielkopolski skierował pisma do ministra rolnictwa, w których przypomina o zapowiadanej pomocy suszowej za 2022 rok oraz wojewodzie o potrzebie uruchomienia komisji szacujących straty.
Jeszcze przed Bożym Ciałem (7 czerwca 2023 r.) zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z apelem do ministra rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań w celu usprawnienia aplikacji suszowej. Samorząd chce również sfinalizowania prac dotyczących opracowania rzetelnego systemu ogłaszania suszy na danym terenie.
W ostatnich latach kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych jest aplikacja suszowa, a ta, jak podkreślają rolnicy, nadal nie została poprawiona. Co więcej, system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
IMGW nie ma dobrych informacji. Jeśli deszcz, to przelotny
Centrum Modelowania Meteorologicznego w poniedziałek 12 czerwca: Spoglądając na nasze meteogramy dla wybranych miast w Polsce widzimy, że jutrzejsze opady deszczu wg prognozy modelu ALARO będą wręcz symboliczne, a w większości lokalizacji znów zapowiada się dzień bez opadu atmosferycznego.
Na północy oraz w centrum kraju do wczoraj (11.06.2023 - przyp. red.) w czerwcu nie spadła ani jedna kropla deszczu.Na północnym zachodzie wciąż obowiązuje ekstremalne zagrożenie pożarowe, co pokazuje mapa IMGW:
Obfitych opadów w prognozie na tydzień 12-18 czerwca brak. Na co możemy liczyć? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w drugiej połowie tygodnia w wielu miejscach wystąpią przelotne opady deszczu, a nawet burze, będzie coraz cieplej.
Lipiec rysuje się jako gorący, co pokazuje eksperymentalna prognoza długoterminowa, ze wskazaniem na temperaturę powyżej normy wieloletniej z minionego 30-lecia:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?