Rolnicy chcą już szacowania strat z powodu suszy 2023. Zapytaliśmy, kiedy u nich padało. Najgorzej jest na północy kraju

Agata Wodzień-Nowak
Problemem jest nie tylko niedobór wody, ale i chłodne noce, a nawet przymrozki pojawiające się w pierwszych dniach czerwca.
Problemem jest nie tylko niedobór wody, ale i chłodne noce, a nawet przymrozki pojawiające się w pierwszych dniach czerwca. Agata Wodzień-Nowak
Trawa uschła, ozime jakoś wygląda, jare stanęło i żółknie. Straty w 50 proc. w zależności od uprawy, relacjonuje stan pól rolnik z województwa zachodniopomorskiego. Północna część Polski od tygodni czeka na porządny deszcz, który omija pola spragnione wody. Samorządy rolnicze domagają się poprawienia aplikacji suszowej i szacowania strat.

Spis treści

Pola na północy kraju od wielu tygodni bez deszczu

Mamy prawie połowę czerwca. To ważny moment w rozwoju roślin, który zdecyduje o plonie, który rolnicy będą zbierać za kilka tygodni. Tymczasem brakuje tak ważnej dla życia wody. W coraz gorszej sytuacji jest zwłaszcza północna połowa kraju. Jeśli pojawiają się opady, to lokalne i krótkotrwałe.

Zapytaliśmy rolników 8 czerwca, kiedy ostatnio u nich padało:

  • 5 maja, gm. Węgorzyno, (woj. zachodniopomorskie),
  • Ostatni opad 15 maja (woj. warmińsko-mazurskie),
  • W ostatnie dni kwietnia (woj. mazowieckie),
  • Większego deszczu nie było od marca, okolice Świdwina (woj. zachodniopomorskie),
  • Ostatnio 8 maja (woj. łódzkie)
  • 15 maja ostatni deszcz, gmina Boniewo (woj. kujawsko-pomorskie).

Tak o sytuacji na polach pisze Wielkopolska Izba Rolnicza:

W uprawach ozimych, na najsłabszych glebach (tj. V i VI klasy bonitacyjnej) obserwujemy kurczenie się wykształconych kłosów i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ziarniaki się nie wykształcą. Zboża jare wyraźnie wstrzymały rozwój, widoczny jest brak krzewienia się. Rośliny okopowe – buraki i ziemniaki – są w fazie startowej, nie rozpoczęły intensywnej wegetacji.

Kiepsko wygląda również sytuacja na plantacjach truskawek, które nie są nawadniane. Rośliny nie zawiązują owoców. Z kolei w sadach z powodu braków opadów obserwuje się opadanie zawiązków owoców.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz warunki pracy w rolnictwie?

Samorządy rolnicze chcą szacowania strat z powodu suszy 2023

Samorząd rolniczy z Wielkopolski skierował pisma do ministra rolnictwa, w których przypomina o zapowiadanej pomocy suszowej za 2022 rok oraz wojewodzie o potrzebie uruchomienia komisji szacujących straty.

Jeszcze przed Bożym Ciałem (7 czerwca 2023 r.) zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z apelem do ministra rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań w celu usprawnienia aplikacji suszowej. Samorząd chce również sfinalizowania prac dotyczących opracowania rzetelnego systemu ogłaszania suszy na danym terenie.

W ostatnich latach kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych jest aplikacja suszowa, a ta, jak podkreślają rolnicy, nadal nie została poprawiona. Co więcej, system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

IMGW nie ma dobrych informacji. Jeśli deszcz, to przelotny

Centrum Modelowania Meteorologicznego w poniedziałek 12 czerwca: Spoglądając na nasze meteogramy dla wybranych miast w Polsce widzimy, że jutrzejsze opady deszczu wg prognozy modelu ALARO będą wręcz symboliczne, a w większości lokalizacji znów zapowiada się dzień bez opadu atmosferycznego.

Na północy oraz w centrum kraju do wczoraj (11.06.2023 - przyp. red.) w czerwcu nie spadła ani jedna kropla deszczu.Na północnym zachodzie wciąż obowiązuje ekstremalne zagrożenie pożarowe, co pokazuje mapa IMGW:

Obfitych opadów w prognozie na tydzień 12-18 czerwca brak. Na co możemy liczyć? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w drugiej połowie tygodnia w wielu miejscach wystąpią przelotne opady deszczu, a nawet burze, będzie coraz cieplej.

Lipiec rysuje się jako gorący, co pokazuje eksperymentalna prognoza długoterminowa, ze wskazaniem na temperaturę powyżej normy wieloletniej z minionego 30-lecia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro