Rolnik miał wypadek. Jak i komu ma to zgłosić, żeby dostać odszkodowanie z KRUS? Może przez internet

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
KRUS przestrzega, że późne zgłoszenie wypadku często przekłada się na brak możliwości ustalenia jego okoliczności. To może skutkować odmową prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku.
KRUS przestrzega, że późne zgłoszenie wypadku często przekłada się na brak możliwości ustalenia jego okoliczności. To może skutkować odmową prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku. pixabay.com, AGW
Jak w każdym innym zawodzie, w rolnictwie zdarzają się wypadki, tu nawet więcej. To zawód podwyższonego ryzyka m.in. ze względu na zmienne warunki pracy, pracę ze zwierzętami. Jak zgłosić wypadek do KRUS, żeby potem móc liczyć na odszkodowanie? W pierwszej połowie 2023 r. prawie 4,6 tys. osób przyznano takie świadczenie. Przypominamy, ile wynosi odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu czy w przypadku śmiertelnego wypadku.

Spis treści

Odszkodowanie dla rolnika z KRUS za wypadek przy pracy

Na początek zaglądamy do najnowszych statystyk Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które podsumowują pierwszą połowę 2023 roku pod względem zgłoszonych wypadków rolniczych i przyznanych odszkodowań. W I półroczu 2023 roku do KRUS trafiło 5 425 zgłoszeń zdarzeń wypadkowych. Kasa podaje w raporcie:

Zakończono postępowanie w sprawie realizacji 6 096 wniosków o odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci spowodowanej wypadkiem przy pracy rolniczej. Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (bez względu na skutki zdrowotne wypadku), uznano 5 520 zdarzeń.

Zapadły 4 584 decyzje przyznające jednorazowe odszkodowanie (72,3% wszystkich decyzji) – w tym 59 na podstawie odwołań. Następnie

 • 1 655 decyzji odmawiających jednorazowych odszkodowań (26,1% decyzji);
 • 104 umorzenia z powodu rezygnacji z roszczeń (1,6% decyzji).

W danych statystycznych są też informacje o odszkodowaniach z powodu śmieci lub utraty samodzielności. W pierwszej połowie roku wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 26 wypadków śmiertelnych, a u 15 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadków przy pracy rolniczej.

KRUS omawia na swojej stronie definicję wypadku przy pracy.

Jak i kiedy zgłosić wypadek przy pracy do KRUS przez internet?

Termin jest ważny. Wypadek należy zgłosić do KRUS jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wypadku. Bywa, że rolnicy lub ich domownicy zwlekają zbyt długo.

Gmina miejsko-wiejska Kamieńsk w województwie łódzkim latem tego roku przypominała rolnikom, że ze zgłoszeniem wypadku do KRUS nie warto czekać. „Wypadki, do których dochodzi w okresie żniw, często bywają zgłaszane do KRUS dopiero jesienią, choć powinny być zgłoszone jak najszybciej. Prosimy nie czekać ze zgłoszeniem do zakończenia leczenia”.

Przeczytaj też: Rolnik idzie na rentę, a co z gospodarstwem? Czy może je prowadzić?

Ze zgłoszeniem można udać się osobiście (lub osoba bliska w naszym imieniu) do placówki KRUS, jednak nie trzeba to robić, zwłaszcza gdy stan zdrowia wymaga wypoczynku. Zgłoszenia wypadku rolniczego do KRUS możemy dokonać na platformie ePUAP.

Po zalogowaniu się do ePUAP wpisujemy „zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej”, wybieramy sprawę i wypełniamy formularz wypadkowy. Następnie dokumentację przesyłamy do właściwego oddziału KRUS według zamieszkania. Przez ePUAP złożymy także wniosek o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub chorobą zawodową.

Zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej powinien dokonać poszkodowany lub inna osoba, niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia. Można tego dokonać:

 • osobiście,
 • telefonicznie,
 • za pośrednictwem poczty,
 • drogą elektroniczną (e-mailem),
 • przez EPUAP,

we wszystkich placówkach terenowych KRUS.

Dalsze formalności zostaną wykonane w miejscu zamieszkania poszkodowanego podczas oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem. Przypominamy, że późne zgłoszenie wypadku utrudni przeprowadzenie postępowania powypadkowego i może uniemożliwić przyznanie jednorazowego odszkodowania, wyjaśnia KRUS.

Osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:

 • zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem,
 • udostępnić pracownikowi KRUS miejsce wypadku i przedmioty z nim związane,
 • wskazać świadków wypadku,
 • zgromadzić i dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia,
 • udzielić pełnej informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi KRUS, upoważnionemu do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Formularz zgłoszenia wypadku jest dostępny na stronie KRUS.

Kiedy KRUS odmówi odszkodowania za wypadek?

Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi, pomocnikowi rolnika), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, a także członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Są sytuacje, w których KRUS ma prawo odmówić przyznania i wypłaty odszkodowania. Świadczenie nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa lub będąc w stanie nietrzeźwości, lub będąc pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych, lub innych środków o podobnym działaniu, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku.

Odszkodowanie nie przysługuje również ubezpieczonemu oraz członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku, jeżeli do wypadku doszło podczas wykonywania czynności, które nie były związane z prowadzeniem działalności rolniczej, w tym m.in. podczas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stawka odszkodowania z KRUS. Ile za procent uszczerbku lub chorobę zawodową?

Aktualnie jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową wynosi 1.033 zł za każdy procent uszczerbku. Stawka ta obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.

Z kwotą powiązane są wysokości innych odszkodowań:

 • 1.033 zł – za każdy procent uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,
 • 20.660 zł – z tytułu orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,
 • 103.300 zł – z tytułu śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego, zwiększone o kwotę 20.660 zł na drugiego i każdego uprawnionego, jeżeli do odszkodowania są uprawnieni równocześnie małżonek i dziecko/dzieci bądź tylko dzieci,
 • 51.650 zł – z tytułu śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania uprawnieni są tylko inni członkowie rodziny niż małżonek i dzieci zmarłego oraz 20.660 zł z tytułu zwiększenia odszkodowania na drugiego i każdego następnego uprawnionego,
 • 20.660 zł – z tytułu śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania równocześnie z małżonkiem lub dziećmi zmarłego uprawnieni są inni członkowie rodziny, każdemu z nich przysługuje ta kwota niezależnie od odszkodowania przypadającego małżonkowi lub dzieciom.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro