Rolniku, uważaj, co gubisz na drodze. Jaki mandat grozi rolnikowi, jeśli nie wyczyści kół ciągnika i maszyny?

Agata Wodzień-Nowak
Rolnik ma obowiązek uprzątnąć drogę, jeśli zanieczyścił ją podczas przejazdu czy prowadzonych prac.
Rolnik ma obowiązek uprzątnąć drogę, jeśli zanieczyścił ją podczas przejazdu czy prowadzonych prac. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Czy za błoto na drodze można dostać mandat? Można. Co roku policja i urzędy gmin apelują do rolników, którzy wyjeżdżają maszynami na drogi, by zadbali o ich czystość po zakończeniu pracy. Czystość maszyn i dróg, bo to ze sprzętu spada ziemia i na drodze może tworzyć niebezpieczne błoto. Policja apeluje, aby zadbać o stan drogi po zakończonych pracach polowych, przypomina też o grożących karach. Jaki mandat można dostać np. za pozostawione błoto albo słomę na drodze?

Spis treści

Ciągnik na drodze publicznej nie może brudzić

Okres jesiennych prac polowych trwa. Tam, gdzie pozwalają warunki, rolnicy zajmują się uprawą ziemi, siewami. Koła ciągnika czy podłączony do niego sprzęt uprawowy potrafią dość mocno oblepić się ziemią, a ta spadnie na drogę przy drganiu maszyny.

Przeczytaj też: Dostałam gospodarstwo od ojca, ale pracuję też na etacie. Co z dopłatami bezpośrednimi i kryterium rolnika aktywnego zawodowo?

Zgłoszenia do policji o błocie na drogach wpływają przede wszystkim wczesną wiosną i jesienią, gdy rolnicy wykonują najwięcej prac polowych. Latem dotyczą słomy czy rozsypanego ziarna. Grudy ziemi mogą stanowić zagrożenie nie tylko na jedni, ale też drodze pieszo-rowerowej.

Błoto na drodze. Jakie kary grożą rolnikowi za zanieczyszczenie drogi?

Komendy powiatowe przypominają: Zgodnie z kodeksem wykroczeń za zanieczyszczanie drogi, które może powodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienia w ruchu drogowym przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych, kara nagany, jak i nakaz uprzątnięcia drogi.

Taryfikator mandatowy też przewiduje kary. Na podstawie art. 45 ust.1 p. 9 Kodeksu drogowego, za zanieczyszczenie drogi, zgodnie z taryfikatorem, grozi kara od 50 do 200 zł. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Art. 45. 1.

Zabrania się:

  • 6) pozostawiania na drodze przedmiotów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu; jeżeli jednak usunięcie ich nie jest możliwe, należy je oznaczyć w sposób widoczny w dzień i w nocy;
  • 9) zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi.

Znacznie większe problemy może mieć rolnik, czy ktokolwiek inny, kto zanieczyścił drogę - gdy dojdzie do wypadku.

Miotła i łopata mogą uchronić przed mandatem i wypadkiem

W związku ze zgłoszeniami o zanieczyszczeniu dróg policjanci apelują do osób prowadzących prace na polach o zadbanie o bezpieczeństwo i stan drogi po przeprowadzonych pracach. Wystarczy miotła i/lub szpadel, by uprzątnąć pozostawione resztki ziemi czy nawet obornika albo rozrzuconej na drodze słomy.

Gminy również tłumaczą, jak niebezpieczne może być zabłocenie dróg. Oto apel jednej z nich w powiecie krakowskim:

Opony maszyn rolniczych mają bardzo głębokie bieżniki, w których zatrzymują się błoto i glina. Przez to na drogach robi się bardzo niebezpiecznie. W takiej sytuacji nawet niewielkie opady deszczu sprawiają, iż jezdnię przykrywa śliska warstwa mazi znacząco ograniczająca przyczepność i wydłużająca drogę hamowania. Podobny problem dotyczy także wyjazdów z placów budowy, gdzie ciężarówki i koparki poruszają się po nieutwardzonym terenie.

Gdy sytuacja powtarza się i mimo mandatów rolnik nadal nie sprząta zabrudzonej przez siebie drogi, policja może sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro