Wzniesione grządki wyglądają efektownie, zwłaszcza gdy skrzynie są estetyczne. Do tego nie musimy tak nisko pochylać się, by wyrwać np. rzodkiewkę albo wypielić grządki, zatem sama pielęgnacja i korzystanie będzie wygodniejsze. Jeśli rabata będzie miała szeroki bok, można nawet na niej przysiąść.
Kolejna zaleta podniesionej grządki? Nie musimy kopać głęboko w ziemi, by wymienić podłoże. Ziemia będzie mniej zbita, bo nie będziemy po rabacie stąpać. Chwastów też powinno być mniej.
Skrzynki na warzywa mają swoje zalety i wady, w tym jedną bardzo poważną
Wszystko jest wyżej, co z kilku względów stanowi zaletę, a jednak to też słaba strona skrzyni na warzywa. Wzniesione grządki dużo szybciej się przesuszają. Woda spływa, a my musimy pamiętać o podlewaniu częściej niż w przypadku tradycyjnych rabat na poziomie gruntu. W czasie upałów to szczególnie ważne.
Skrzynki ogrodowe na warzywa można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe konstrukcje. Dorobiony daszek może nam posłużyć za zamiennik szklarni i przyspieszyć zbiory warzyw o kilka tygodni. Demontowana osłona pozwoli korzystać z grządki także latem.
Co uprawiać w podniesionych grządkach? Właściwie wszystko, co zazwyczaj pojawia się w ogrodzie, czyli:
- warzywa,
- zioła,
- rośliny ozdobne.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?