Te warzywa można siać w kwietniu do gruntu i rozsady, by wyrosły własne plony

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Te warzywa najlepiej posiać i wysadzić w kwietniu - oto lista zalecanych roślin --->
Te warzywa najlepiej posiać i wysadzić w kwietniu - oto lista zalecanych roślin --->pixabay.com
Zadajesz sobie pytanie: jakie warzywa siać w kwietniu? Nie wszystkie nasiona lub gotowe sadzonki mogą trafić do gruntu czy na balkon w tym samym czasie. Do maja trzeba poczekać np. z rozsadami pomidorów czy ogórków. Co zatem zasiać w kwietniu? Które warzywa prosto do gruntu, a jakie do rozsadnika? Oto garść podpowiedzi. To jakie warzywa siejemy obok siebie, jest bardzo istotne, gdy zabieramy się do wiosennych prac w warzywniku.

W marcu posialiśmy pierwsze rzodkiewki i wczesne marchewki, a do rozsadników pomidory i sałatę. Zaczyna się jednak kwiecień, w pełni wiosenny miesiąc i pora na kolejne zasiewy, by za kilka lub kilkanaście tygodni cieszyć się z własnych warzyw.

Jakie warzywa siać do gruntu w kwietniu?

W zaleceniach gospodarczych na kwiecień według Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest lista warzyw, które przez cały miesiąc wysiewa się do gruntu.

Na rozsadnik w kwietniu wysiewa się nasiona:

 • kapusty głowiastej białej i czerwonej,
 • brukselki,
 • sałaty kruchej.

Jedne warzywa z rozsadników wysadzamy już do gruntu, inne dopiero przygotowujemy, ponieważ lepiej czują się w wyższych temperaturach. Dlatego właśnie w drugiej połowie kwietnia można rozpocząć produkcję rozsady warzyw dyniowatych, czyli:

 • ogórek,
 • kabaczek,
 • cukinia,
 • patison,
 • melon.

Wysiewamy je w doniczkach, ponieważ rośliny dyniowate źle znoszą pikowanie i przesadzanie.

W kwietniu noce nadal mogą być chłodne czy wręcz zimne, z tego powodu zgodnie z zaleceniami izby rolniczej zasiewy oraz zagony z wysadzonymi warzywami dobrze jest okryć włókniną lub folią perforowaną na czas przyjęcia się rozsady lub dla zapewnienia dobrych wschodów.

Jakie warzywa sadzić koło siebie. Te zasady warto znać. Sąsiedztwo warzyw ważne dla przyszłych zbiorów

Niektóre gatunki roślin uprawnych odstraszają szkodniki i chronią przed chorobami, inne zadziałają wręcz przeciwnie. "Dzięki współżyciu z bakteriami rośliny bobowate wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, w tym głównie w azot. Znana z literatury i praktyki producentów jest „przyjaźń” marchwi z cebulą – każdy z gatunków odstrasza szkodniki atakujące drugą roślinę", wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Jakie warzywa siejemy lub sadzimy obok siebie, by takie sąsiedztwo było korzystne?

 • Wysadzenie selerów w pobliżu kapusty głowiastej obniży zagrożenie potencjalnego porażenia ich przez rdzę, a także zaatakowania kapusty przez larwy bielinków.
 • Towarzystwo sałaty odstrasza pchełki z upraw rzodkiewek, a truskawki rosnące obok porów i cebuli nie powinny być atakowane przez nicienie.
 • Wrogów kapusty i kalafiora skutecznie „odstrasza” posadzenie w pobliżu pomidorów.

Przyjaźń marchwi z cebulą, towarzystwo sałaty dla rzodkiewek, czy pomidory wśród kapust i kalafiorów – wzajemne oddziaływanie roślin na siebie może przynieść wymierne efekty w uprawie i ochronie. Więcej na ten temat:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera