Spis treści
Problem ze stonką ziemniaczaną, znacznie szkodzi plonom
Zwalczanie stonki nie jest łatwe, jest odporna na wiele preparatów. Szkodliwość insekta jest wysoka, a co roku wielu rolników narzeka na mnogość owadów w uprawach. Stonki najczęściej niszczą liście, kwiaty, a nawet łodygi ziemniaków.
14 czerwca na Platformie Sygnalizacji Agrofagów Państwowy Instytut Ochrony Roślin-Państwowy Instytut Badawczy zasygnalizował problem stonki ziemniaczanej w woj. wielkopolskim.
Na roślinach ziemniaka zaobserwowano liczne larwy stonki ziemniaczanej. Żerowanie larw jak i chrząszczy może doprowadzić do gołożerów, całkowitego zniszczenia roślin. Największe straty wyrządzają najstarsze larwy, czytamy w komunikacie.
Jak wygląda stonka ziemniaczana?
Najczęściej stonka rozpoczyna żer na obrzeżnych roślinach, stopniowo wędrując do środka danej uprawy. Jak informuje Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, „samice stonki ziemniaczanej od czerwca do nawet połowy sierpnia składają jaja po spodniej stronie liści. Dzięki temu są chronione przed deszczem i wiatrem. Chrząszcze te przechodzą nawet cztery stadia wylinki. Najlepsze warunki do rozwoju stonki to temperatura powyżej 25°C oraz małe opady”.
Stonki to małe chrząszcze, o oliwkowym zabarwieniu z domieszką żółci, na skrzydłach widać paski. Na wiosnę opuszczają zimowiska i rozpoczynają żer. Na ziemniaki najgorszy wpływ mają pomarańczowe larwy, które od razu zabierają się za niszczenie roślin.
Te sposoby pomogą zwalczać stonkę
Przy znacznej pladze stonek rolnicy wybierają usuwanie chemiczne, przy mniejszych ilościach można spróbować domowych sposobów. Jednym z nich jest ręczny zbiór szkodników. W uprawach ekologicznych sprawdzą się pułapki feromonowe lub wyciągi z roślin. MODR w Karniowicach wylicza, że w walce ze stonką pomogą samodzielnie przygotowane preparaty tj.:
- gnojówka z pokrzywy,
- oprysk z wyciągiem z wrotyczu,
- wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego,
- oleje parafinowe,
- szare mydło.
Stonki nie lubią również zapachów gorczycy, piołunu, chrzanu i octu.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?