Święto Śliwki w Szydłowie. Było upalnie i koncertowo, śliwka wiodła prym (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś
Agnieszka Kuraś
“29 października 2010 roku Komisja Europejska wpisała śliwkę szydłowską suszoną do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. Produkt z Szydłowa został wpisany do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Jednym z najbardziej istotnych przejawów promocji śliwek z Szydłowa jest organizacja imprezy plenerowej pod nazwą Święto Śliwki” – tablicę informacyjną między innymi z tymi słowami umieszczono w niedzielę na placu zamkowym w Szydłowie w miejscu, gdzie inscenizowana była dawna metoda suszenia śliwek “na laskach”. Pokaz zorganizowano z okazji XIX edycji Święta Śliwki, które odbywało się w miniony weekend i połączone było z dożynkami powiatu staszowskiego.

Dla mieszkańców ten niewielki fioletowy owoc jest ważny i ceniony nie tylko przez dwa dni świętowania, ale przez cały rok. Jest dla nich zarówno źródłem dochodu, jak i smacznym owocem, który towarzyszy im w różnej postaci każdego dnia. Dla ludności lokalnej życie kręci się wokół śliwek, a ich uprawianie przechodzi tu z pokolenia na pokolenie.

 

Sobota była koncertowa. Publiczność mogła posłuchać:zespołów: Sidus, Radius, Fox, Wyshywanki, zespołu Baciary i Etny.

 

W niedzielę prym na placu zamkowym wiodła śliwka. Miejscowi sadownicy przygotowali kilka dostępnych w tym czasie odmian śliwek. Królowe święta zostały ustawione na stole w centralnej części placu zamkowego. Tym razem w wyjątkowym otoczeniu 8 wieńców dożynkowych wykonanych przez mieszkańców wszystkich gmin z terenu powiatu staszowskiego. Podczas dożynkowej części święta komisja wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu - został nim wieniec z Osieka.

 

Śliwki i przetwory z tych owoców można było nie tylko oglądać, ale i spróbować na stoiskach sołectw. Jak co roku zorganizowano konkurs stoisk sołeckich z gminy Szydłów. Wzięło w nim udział 6 sołectw: Rudki, Szydłów – Rada Sołecka, Kotuszów, Potok, Wola Żyzna i Gacki Mokre. Wszystkie stoiska budziły duże zainteresowanie wśród przybyłych na świętowanie do Szydłowa osób. Były one barwnie przystrojone ziołami, kwiatami, rzeźbami, serwetkami, rękodziełem, ale przede wszystkim prezentowały moc pyszności wykonanych ze śliwek. Były powidła śliwkowe, wypieki z tym owocem, knedle i pierogi ze śliwkami, śliwka zawijana w boczek, bigos ze śliwkami i pasztet z tym dodatkiem. Nie mogło zabraknąć też szydłowskiego płynnego przysmaku ze śliwek – śliwowicy. Poza potrawami ze śliwek na stoiskach można było spróbować swojskiego tradycyjnego jadła. Wielu skusiło się na pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, czy też tak zwanej „spyrki” na chlebie – potrawy, w której dominuje smażona kiełbasa. Jury konkursowe miało nie lada zadanie spróbowania wielu potraw. Ostatecznie uznali, że najsmaczniejsze potrawy i najpiękniejsze stoisko przygotowało  sołectwo Wola Żyzna. Drugie miejsce przypadło Szydłowowi, a trzecie sołectwu Potok.

Popołudnie i wieczór w Szydłowie był koncertowy.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święto Śliwki w Szydłowie. Było upalnie i koncertowo, śliwka wiodła prym (zdjęcia) - Echo Dnia Świętokrzyskie