Takie są dawne przepisy na śledzika od gospodyń z Kujaw i Pomorza. „Jeżeli w pobliżu jest śledź, lekarz będzie daleko”

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Zalety śledzi gospodynie znają od dawna. Popularyzowały je w naszym regionie również menonitki, które w XVI wieku przybyły nad Wisłę z Holandii. „Jeżeli w pobliżu jest śledź, lekarz będzie daleko” – mówiły.
Zalety śledzi gospodynie znają od dawna. Popularyzowały je w naszym regionie również menonitki, które w XVI wieku przybyły nad Wisłę z Holandii. „Jeżeli w pobliżu jest śledź, lekarz będzie daleko” – mówiły. Pixabay
Kotlety ze śledzi, siekanka ze śledzi, śledź w śmietanie, z burakami, kiszoną kapustą i fasolą - mnóstwo pomysłów na dania ze śledzia wypracowały gospodynie z Kujaw i Pomorza. Może któraś z tradycyjnych receptur zainspiruje Państwa do przygotowania własnej wersji na tegorocznego śledzika?

Ostatki, zapoczątkowane w tłusty czwartek, kończą się we wtorek. W tym roku "śledzik" przypada 1 marca.

To bardzo zdrowy obyczaj. 50 g śledzi zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na tłuszcze, które obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu oraz czyszczą wątrobę z toksyn. Dzięki jedzeniu śledzi skóra wolniej się starzeje. Śledzie są bogate w witaminę D, B6, B12, żelazo, cynk, miedź, fosfor i jod, mające korzystny wpływ na nastrój człowieka. Do tego śledzie zawierają pełnowartościowe białko, niezbędną mięśniom i kościom.

Zalety śledzi gospodynie znają od dawna. Popularyzowały je w naszym regionie również menonitki, które w XVI wieku przybyły nad Wisłę z Holandii.

„Jeżeli w pobliżu jest śledź, lekarz będzie daleko” – mówiły menonitki.

Sprawdzamy stare pomysły na dania ze śledzi

Źródłem jest dla nas „Nauka gotowania dla użytku ludu polskiego” – to zbiór przepisów zebranych od lokalnych gospodyń przez „Gazetę Grudziądzką”, wydany w 1915 roku i wznowiony w 2012 r. pod redakcją Jarosława Dumanowskiego.
Śledziowe receptury czerpiemy też z „Kuchni z rodowodem. Potrawy i produkty tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego” Grażyny Szelągowskiej z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
A także z „Kucharza doskonałego”, drugiej polskiej książki kucharskiej z 1783 roku, która doczekała się reedycji dzięki Jarosławowi Dumanowskiemu i Aleksandrze Kleśta-Nawrockiej.

Sprawdźcie w naszej galerii, jak kiedyś przyrządzano śledzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie są dawne przepisy na śledzika od gospodyń z Kujaw i Pomorza. „Jeżeli w pobliżu jest śledź, lekarz będzie daleko” - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.