Spis treści
Lato cieszy, ale nie alergików. Wciąż pylą niektóre drzewa i krzewy - w czasie kwitnienia uwalniają pyłki i olejki eteryczne. To substancje, na które wiele osób reaguje alergią.
Jak objawia się alergia na pyłki?
Kalendarz pylenia roślin ma pomóc osobom, które zmagają się z alergią. Dzięki wiedzy na temat tego, co w danym okresie pyli najbardziej i w jakim stężeniu, będzie można choć trochę ograniczyć intensywność objawów. W większości przypadków alergia na pyłki objawia się katarem, kichaniem i łzawieniem oczu. Niekiedy występują też mocne podrażnienie spojówek, astma lub wysypka. Podobnie, jak kurz czy pleśń, pyłki nazywa się wziewnymi alergenami, dostają się przez drogi oddechowe.
Aby ograniczyć intensywność objawów, warto unikać kontaktu z alergenami, stosować odpowiednie leki, wiedzieć, o jakich porach wychodzić na spacer, osłaniać twarz i po przyjściu do domu kąpać się.
Aby mieć pewność, że występujące objawy nie są symptomami infekcji wirusowej lub bakteryjnej, tylko reakcją układu immunologicznego na alergen, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa. Specjalista może zlecić przeprowadzenie testów skórnych, które są szczególnie miarodajne w przypadku wziewnych alergenów, lub badania krwi z oznaczeniem wysokości stężenia przeciwciał IgE konkretnych alergenów. Badania przeprowadza się poza okresem pylenia roślin, na które możemy być uczuleni, przekonuje Marta Siesicka-Osiak, stronazdrowia.pl.
Co pyli w lipcu? Oto lista roślin
Warunki pogodowe sprawiają, że czasem rośliny pylą wcześniej. W tym roku już w lutym zaobserwowano pyłki m.in. leszczyny. W maju szczególnie uciążliwa była brzoza, w czerwcu alergicy musieli uważać na babkę, pokrzywę i trawy. Z tymi ostatnimi wielu mierzy się jeszcze w okresie letnim.
Wysokie/bardzo wysokie stężenie pyłku traw, alarmował Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych w drugiej połowie czerwca.
W lipcu szczególnie uciążliwe dla alergików są:
- pyłki traw,
- pyłki pokrzywy,
- pyłki babki,
- pyłki szczawiu,
- pyłki bylicy,
- pyłki lipy,
- zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria.
Co wiemy o roślinach pylących w lipcu?
Babka zwyczajna
Powszechnie znany chwast o wielu właściwościach leczniczych. Porasta przydroża, łąki, jej liście są dość szerokie, a kwiatostan przypomina mały kłos. Najmniejsze pylenie obserwuje się na terenach zimnych, np. w górach czy na Suwalszczyźnie. W innych regionach kontakt z babką zwyczajną jest dość uciążliwy dla nosa i oczu.
Bylica pospolita
Należy do roślin astrowatych, pyli najmocniej w lipcu i sierpniu. Objawia się wodnistym katarem, zaczerwienionymi oczami i drapaniem w gardle. Osoby uczulone mogą mieć reakcje krzyżowe, np. po spożyciu papryki lub pieprzu.
Lipa drobnolistna
Pyli od połowy czerwca do sierpnia, najmocniej w lipcu. Choć sama roślina ma działanie zdrowotne, wpływa m.in. na przeziębienia i grypy, alergicy kojarzą ją z nasilonymi objawami kichania, uczuciem zatkania nosa i spuchniętymi oczami. Niektórzy narzekają też na suchy kaszel, który męczy szczególnie rano i wieczorem.
Szczaw
Szczaw uważany jest za chwast. Pyłki najbardziej dokuczliwe są na wsiach, gdzie rośliny jest najwięcej. W stężeniu średnim można je jednak spotkać w przestrzeni miejskiej. Choć alergia może mieć charakterystyczne objawy, jak katar, łzawienie, niekiedy wysypka, ten rodzaj spotykany jest jednak rzadko.
Pokrzywa
Pokrzywa, czyli chwast o prozdrowotnej mocy, wszystkim jest dobrze znany. Porasta zarówno wsie, jak i miasta, a parzące włoski w kontakcie ze skórą powodują ból i oparzenie. Uczulenia na jej pyłki nie są jednak tak częste, jak np. na trawy, sosny czy brzozy. Szczyt przypada bardziej na okres wakacyjny. Alergicy skarżą się na swędzenie i pieczenie oczu, a także katar.
Trawy
Czerwiec to okres pylenia traw. W Polsce jest ich ok. 300, ale uczula tylko kilka z nich. Do jednej grupy alergenów zalicza się też zboża, czyli trawy uprawne. Najczęstsze objawy to wodnisty katar, łzawienie i drapanie w gardle. Aby zmniejszyć swoje reakcje na pyłki trawy, należy w miarę możliwości zrezygnować własnoręcznego koszenia trawy i suszenia prania na świeżym powietrzu, przypomina stronazdrowia.pl.
Zarodniki grzybów pleśniowych
Niektórzy narzekają na zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria. Czas ich pylenia trwa od maja/czerwca do jesieni. Najczęstsze objawy alergii to katar, reakcje astmatyczne i drapanie w gardle. Warto w tym okresie uważać na rośliny doniczkowe w domach, wilgoć, czasem nawet kurz.